Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Most powietrzny dla Syrii

Strategia i polityka, 17 grudnia 2013

Na zlecenie specjalnego urzędu ONZ do spraw uchodźców (UNHCR) uruchomiono most powietrzny mający zaopatrzyć Syryjczyków w żywność i odzież niezbędne do przetrwania rozpoczynającej się zimy.

Poza żywnością, do uchodźców dotrzeć ma też 300 t ciepłej odzieży i koców, które pozwolą im przetrwać rozpoczynającą się zimę. ONZ-owska pomoc ma trafić do około 6 tys. syryjskich rodzin / Zdjęcie: Al-Jazeera

Transport zaopatrzenia ruszył w minioną niedzielę. Dwa wyczarterowane przez UNHCR samoloty transportowe Ił-76 wykonają w ciągu najbliższych 10 dni 23 kursy, dostarczając żywność i ciepłą odzież dla uchodźców z muhafazy (prowincji) Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii (115 tysięcy ofiar w Syrii 2013-10-01).

ONZ-etowskie transporty startują z Erbil na północy Iraku, będącego stolicą irackiego Kurdystanu. Tego samego, na terenie którego doszło niedawno do ataku powiązanych z al-Kaidą ekstremistów na siedzibę kurdyjskiej służby bezpieczeństwa (Kurdystan nie jest już bezpieczny, 2013-09-30, al-Kaida przyznaje się do ataków w Kurdystanie, 2013-10-07).

Utworzenie mostu powietrznego było możliwe dzięki zgodzie udzielonej przez władze w Damaszku i Bagdadzie. Co ciekawe, pierwotnie UNHCR rozważało także wysłanie kilku konwojów samochodów ciężarowych. Ostatecznie takie rozwiązanie uznano za zbyt niebezpieczne.

W przeszłości podobna pomoc, kierowana drogą lądową, docierała do Syrii od strony Libanu. ONZ planowało też przerzucenie części żywności i zaopatrzenia przez Turcję, jednak zgody na to nie wydały władze w Damaszku (Wymiana ognia na granicy z Syrią, 2013-10-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.