Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Blisko milion uchodźców w Iraku

Strategia i polityka, 13 czerwca 2014

Liczba Irakijczyków, którzy musieli uciekać w tym roku przed walkami toczonymi między siłami rządowymi a islamistami, zbliża się do miliona.

Szukający schronienia przed islamistami, Irakijczycy często uciekają w kierunku centrum kraju lub też na północ, w stronę Regionu Kurdystanu / Zdjęcie: ONZ

Jeszcze do niedawna specjalny urząd ONZ do spraw uchodźców (UNHCR) informował, że około poł miliona Irakijczyków zostało zmuszonych w tym roku do ucieczki ze swoich domów w obawie przed ekstremistami z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL). Dziś te szacunki są już nieaktualne. W ostatnich dniach, w wyniku walk toczonych na północy kraju, w tym zajęcia kilku większych miast, jak np. Mosul, liczba uchodźców zwiększyła się o kolejne 300 tys. osób (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11).

Do tej pory na ucieczkę decydowali się Irakijczycy zamieszkujący zachodnią prowincję al-Anbar, gdzie od początku roku islamiści zaczęli stopniowo przejmować kontrolę nad większymi miastami (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Od poniedziałku, dołączają do nich mieszkańcy północnych prowincji, zwłaszcza Niniwy, z której bojownicy ISIL praktycznie wyparli siły rządowe, nierzadko bez jednego wystrzału.

Siły ISIL w Iraku i Syrii szacowane są na około 10 tys. ludzi (ISIL rośnie w siłę, 2014-06-02). Mosul zająć miało jednak zaledwie 800 bojowników. Było to możliwe, bowiem mające stawiać im czoła irackie wojska rządowe, trapione falą dezercji i upadkiem morale, często bez walki ustępują pola przeciwnikowi.

Faktyczna utrata kontroli władz w Bagdadzie nad zachodnią i północną częścią Iraku i drastycznie rosnąca fala uchodźców, narzuca porównania do sąsiedniej Syrii, gdzie wojska reżimu Baszara al-Assada już czwarty rok walczą z rebeliantami, nierzadko powiązanymi z fundamentalistami islamskimi (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15). To właśnie w walkach z Damaszkiem ISIL urosło w silę, nabierając doświadczenia oraz wzbogacając się o zdobyczne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.