Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańska pomoc dla Kurdystanu

Strategia i polityka, 13 sierpnia 2014

Amerykańscy doradcy wojskowi pomogą władzom Autonomii Kurdyjskiej w walce z bojownikami Państwa Islamskiego.

Wysłani do Kurdystanu doradcy dołączą do grupy 250-300 amerykańskich wojskowych, doradzających już władzom centralnym Iraku w związku z kryzysem wywołanym przez czerwcową ofensywę Państwa Islamskiego na północy kraju / Zdjęcie: US Army

Grupa 150 żołnierzy USMC i wojsk specjalnych będzie szkolić kurdyjskich Peszmergów w taktyce walki z bojownikami Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie). Amerykanie zadbają też o efektywną dystrybucję przekazywanej Kurdom pomocy wojskowej, w tym broni i amunicji oraz elementów wyposażenia osobistego.

Pozbawione odpowiedniego uzbrojenia, zwłaszcza wystarczającej liczby zestawów artyleryjskich, oddziały Peszmergów potrzebują stałych dostaw sprzętu wojskowego od USA do walki z bojownikami PI. Islamiści, korzystający z uzbrojenia zdobytego na irackiej armii (ISIL przejęła irackiego Abramsa, 2014-07-07), wyraźnie przewyższają Kurdów pod względem wyposażenia i siły ognia, dzięki czemu do niedawna z łatwością wypierali ich z kolejnych części Autonomii Kurdyjskiej.

Ofensywa PI została spowolniona dopiero dzięki bombardowaniu ich pozycji przez lotnictwo US Navy. Operujące z pokładu atomowego lotniskowca typu Nimitz, USS George H.W. Bush (CVN 77), samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F Super Hornet, wspierane są nad Irakiem przez samoloty tankujące i bsl USAF, startujące z tureckiej bazy wojsk lotniczych İncirlik na południu kraju (USA o lotach nad Irakiem, 2014-08-12,  Ataki USA w Iraku, 2014-08-09).

Poza dozbrajaniem kurdyjskiej armii, USA kontynuują też dostawy zaopatrzenia, w tym żywności i wody pitnej, dla kilkudziesięciu tysięcy członków mniejszości Jazydów, którzy schronili się przed bojownikami PI w górach Sinjar, na północy Iraku. Samoloty USAF miały dostarczyć im dotąd około 100 tys. racji żywnościowych oraz 123 tys. l wody.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.