Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny atak w Afganistanie

Wojska lądowe, 30 czerwca 2015

W ataku talibów na afgański konwój wojskowy zginęło 11 żołnierzy.

Afgański konwój wojskowy przemieszczał się w niedzielę z prowincji Herat do Badghis na zachodzie kraju. Żołnierze podróżowali w słabo opancerzonych półciężarówkach. Napastnicy zdołali zabić 11 wojskowych, w tym jednego oficera i ranić kolejnych 4-6. Talibowie zajęli przewożone uzbrojenie, amunicję i zaopatrzenie / Zdjęcie: MO Afganistanu

Afgański konwój wojskowy, przemieszczający się z prowincji Herat do Badghis na zachodzie kraju, został zaatakowany w nocy z niedzieli na poniedziałek. Śmierć poniosło 11 żołnierzy sił rządowych, a kolejnych 4-6 odniosło rany. Liczba ofiar po stronie talibów nie jest znana. Napastnikom udało się przejąć uzbrojenie, amunicję i zaopatrzenie transportowane przez Afgańczyków.

Do ataku doszło zaledwie tydzień po nieudanej próbie zajęcia przez islamistów budynków afgańskiego parlamentu (Afgańczycy w odwrocie, 2015-06-23). Grupa napastników wdarła się na teren kompleksu parlamentarnego przy pomocy zamachowcy samobójcy w samochodzie wypełnionym materiałami wybuchowymi, który wysadził się przed jedną z bram prowadzących do środka. Atakujący zostali wyparci po kilkugodzinnej wymianie ognia. Kilka dni wcześniej talibowie przejęli kontrolę nad dwoma dystryktami północnej prowincji Kunduz: Arczi i Czahar dara.

Opisywane ataki są wynikiem zapoczątkowanej w kwietniu wiosennej ofensywy talibów i innych powiązanych z nimi organizacji islamistycznych. Bojownicy zintensyfikowali swe działania, gdy z Afganistanu wycofano większość sił wielonarodowych, a znacznie uszczuplone zagraniczne kontyngenty wojskowe ograniczyły się do szkolenia członków afgańskich sił bezpieczeństwa (USA nie wycofają wojsk z Afganistanu, 2015-03-26).

Żołnierze i policjanci podporządkowani rządowi z Kabulu często nie są w stanie stawiać skutecznego oporu napastnikom, którzy zmuszają ich do porzucenia swojego sprzętu i salwowania się ucieczką. Wskutek tego islamiści przejęli w ostatnich miesiącach znaczne ilości afgańskiego wyposażenia wojskowego, w tym pojazdy terenowe przekazane Afgańczykom przez zachodnich sojuszników (Islamiści przejmują afgański sprzęt wojskowy, 2015-02-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.