Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afgańczycy w odwrocie

Wojska lądowe, 23 czerwca 2015

Afgańscy islamiści przypuścili wczoraj szturm na budynek parlamentu w Kabulu. Atak odparły siły bezpieczeństwa. Kilka dni wcześniej talibowie zajęli dwa dystrykty północnej prowincji Kunduz.

W wyniku wczorajszego ataku na budynek afgańskiego parlamentu zginęło 7 napastników i 2 cywilów. Kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia ciała. Wśród ofiar nie ma jednak parlamentarzystów. Atak potępiły władze Afganistanu, które zarzuciły islamistom prowadzenie działań zbrojnych w trakcie świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan / Zdjęcie: MSW Afganistanu

Grupa 7 napastników zaatakowała wczoraj budynek afgańskiego parlamentu. Szturm rozpoczął się ok. 10:30 czasu miejscowego, gdy zamachowiec-samobójca w samochodzie terenowym wypełnionym materiałem wybuchowym wysadził się przed jedną z bram wjazdowych do kompleksu. Po nim do ataku przystąpiło 6 bojowników, którzy wdali się w kilkugodzinną wymianę ognia z żołnierzami ochrony.

Atak udało się odeprzeć, a wszyscy napastnicy zostali zabici. Ich ciała wystawiono na publiczny widok obok budynków parlamentu. Do szturmu przyznali się afgańscy talibowie, którzy chcieli w ten sposób zakłócić obrady legislatywy. Wczorajsza sesja parlamentu poświęcona była wyborowi nowego ministra obrony Afganistanu.

Szturm na budynki parlamentu, który został potępiony przez władze centralne i rządy państw zachodnich, w tym USA, potwierdził słabość afgańskich sił bezpieczeństwa i ciągłe braki w ich wyszkoleniu (Islamiści przejmują afgański sprzęt wojskowy, 2015-02-24). Podobne wnioski można wysnuć z wydarzeń, które miały miejsce przed kilkoma dniami na północy kraju. Talibom udało się bowiem zająć dwa dystrykty północnej prowincji Kunduz: Arczi i Czahar dara. Walki o tereny na północy kraju trwają od końca kwietnia.

Ataki islamistów na afgańskich żołnierzy i policjantów przybrały na sile w ostatnich miesiącach, gdy wraz z końcem 2014 wygasł mandat wielonarodowej misji ISAF. Obecność wojskowa państw zachodnich w Afganistanie została wówczas ograniczona nie tylko pod względem liczebności kontyngentów, ale także przypisywanych im zadań. USA i ich europejscy sojusznicy koncentrują się głównie na szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa (Holandia przedłuża misje zagraniczne, 2015-06-23). W mniejszym stopniu włączają się zaś w działania wywiadowcze i operacje wojsk specjalnych (USA nie wycofają wojsk z Afganistanu, 2015-03-26, Zgoda na Resolute Support, 2014-12-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.