Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Afgańczycy w odwrocie

Wojska lądowe, 23 czerwca 2015

Afgańscy islamiści przypuścili wczoraj szturm na budynek parlamentu w Kabulu. Atak odparły siły bezpieczeństwa. Kilka dni wcześniej talibowie zajęli dwa dystrykty północnej prowincji Kunduz.

W wyniku wczorajszego ataku na budynek afgańskiego parlamentu zginęło 7 napastników i 2 cywilów. Kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia ciała. Wśród ofiar nie ma jednak parlamentarzystów. Atak potępiły władze Afganistanu, które zarzuciły islamistom prowadzenie działań zbrojnych w trakcie świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan / Zdjęcie: MSW Afganistanu

Grupa 7 napastników zaatakowała wczoraj budynek afgańskiego parlamentu. Szturm rozpoczął się ok. 10:30 czasu miejscowego, gdy zamachowiec-samobójca w samochodzie terenowym wypełnionym materiałem wybuchowym wysadził się przed jedną z bram wjazdowych do kompleksu. Po nim do ataku przystąpiło 6 bojowników, którzy wdali się w kilkugodzinną wymianę ognia z żołnierzami ochrony.

Atak udało się odeprzeć, a wszyscy napastnicy zostali zabici. Ich ciała wystawiono na publiczny widok obok budynków parlamentu. Do szturmu przyznali się afgańscy talibowie, którzy chcieli w ten sposób zakłócić obrady legislatywy. Wczorajsza sesja parlamentu poświęcona była wyborowi nowego ministra obrony Afganistanu.

Szturm na budynki parlamentu, który został potępiony przez władze centralne i rządy państw zachodnich, w tym USA, potwierdził słabość afgańskich sił bezpieczeństwa i ciągłe braki w ich wyszkoleniu (Islamiści przejmują afgański sprzęt wojskowy, 2015-02-24). Podobne wnioski można wysnuć z wydarzeń, które miały miejsce przed kilkoma dniami na północy kraju. Talibom udało się bowiem zająć dwa dystrykty północnej prowincji Kunduz: Arczi i Czahar dara. Walki o tereny na północy kraju trwają od końca kwietnia.

Ataki islamistów na afgańskich żołnierzy i policjantów przybrały na sile w ostatnich miesiącach, gdy wraz z końcem 2014 wygasł mandat wielonarodowej misji ISAF. Obecność wojskowa państw zachodnich w Afganistanie została wówczas ograniczona nie tylko pod względem liczebności kontyngentów, ale także przypisywanych im zadań. USA i ich europejscy sojusznicy koncentrują się głównie na szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa (Holandia przedłuża misje zagraniczne, 2015-06-23). W mniejszym stopniu włączają się zaś w działania wywiadowcze i operacje wojsk specjalnych (USA nie wycofają wojsk z Afganistanu, 2015-03-26, Zgoda na Resolute Support, 2014-12-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.