Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Giraffe dla Brytyjczyków

Wojska lądowe, 24 sierpnia 2015

Rząd w Londynie zamówił kolejne radiolokatory Giraffe.

Brytyjczycy zamówili nowe radiolokatory Giraffe AMB .Starsze urządzenia tego typu zostaną zmodernizowane / Zdjęcie: Saab

Saab poinformował dziś o uzyskaniu zamówienia od ministerstwa obrony W. Brytanii kolejnego zamówienia na radiolokatory Giraffe AMB. Umowa dotyczy także modernizacji starszych radarów tego typu, używanych przez Brytyjczyków od 2010, wraz z wyposażeniem.

Wartość porozumienia wynosi 610 mln SEK (ponad 269 mln zł). Dostawy sprzętu rozpoczną się w drugiej połowie br. Zakończenie zaplanowano w 2018.

Giraffe AMB to dookolny radiolokator obserwacji przestrzeni powietrznej z anteną fazowaną. Jego zasięg, według danych producenta, to 120 km. Urządzenie może skutecznie działać także w terenie górskim, czy na obszarach o zróżnicowanej linii brzegowej i w pobliżu farm wiatrowych (Nowe radary Saaba, 2014-05-12).

Modernizacja radiolokatorów używanych obecnie przez Brytyjczyków ma polegać na polepszeniu ich zdolności, tak aby były identyczne z Giraffe AMB. Umożliwi to m. in. wykrywanie małych bezzałogowych statków latających i eliminację zakłóceń, powodowanych np. przez stada ptaków.

Można domniemywać, że nowe radiolokatory trafią m. in. na Falklandy. W styczniu br. brytyjski resort obrony ujawnił, że zamierza zainstalować tam nowy system zarządzania walką, obejmujący urządzenia dowodzenia, kierowania, łączności, a także nowe wyrzutnie pocisków i stacje radiolokacyjne (Wzmocnienie obrony powietrznej Falklandów , 2015-01-12).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.