Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Boeing i Saab zaoferują T-X

Lotnictwo wojskowe, 06 grudnia 2013

Amerykański Boeing i szwedzki Saab podpisały dziś porozumienie w sprawie wspólnego opracowania nowego samolotu szkolenia zaawansowanego dla US Air Force w ramach konkursu T-X.

Nowy samolot szkolenia zaawansowanego, oferowany wspólnie przez Boeinga i Saaba, będzie zapewne pochodną dwumiejscowego Gripena / Zdjęcie: Saab

Pogłoski na temat współpracy obydwu przedsiębiorstw i przedstawienia wspólnej oferty wojskom lotniczym USA pojawiły się już kilka miesięcy temu (Boeing i Saab razem w konkursie T-X?, 2013-09-10). Dziś Chris Chadwick, prezes Boeing Military Aircraft i Håkan Buskhe, prezes Saab AB, podpisali w tej sprawie stosowne porozumienie.

Zgodnie z jego treścią Amerykanie i Szwedzi wspólnie zaprojektują i wyprodukują nowy system szkolenia zaawansowanego dla potrzeb US Air Force, który zostanie im zaoferowany w ramach konkursu T-X. Boeing będzie głównym kontraktorem, a Saab – podstawowym partnerem. Odpowiedzialność za projekt, produkcję, wsparcie, sprzedaż i marketing spoczywać będzie na obydwu przedsiębiorstwach.

Mimo, że nie zostało to jasno wyrażone, można przypuszczać, że nowy samolot będzie oparty na konstrukcji dwumiejscowej wersji wielozadaniowego Gripena (Czesi przedłużają leasing Gripenów, 2013-09-12, Gripeny SAAF powrócą do służby, 2013-09-06). Innymi konkurentami ubiegającymi się o kontrakt na co najmniej 350 samolotów szkolenia zaawansowanego dla US Air Force są BAE Systems i Northrop Grumman, oferujące Hawka AJT (Tablety w kabinach Hawków, 2013-10-10), Lockheed Martin i  Korean Aerospace Industries – ich propozycja to T-50 Golden Eagle (Indonezja odbiera pierwsze T-50i, 2013-09-13) oraz General Dynamics i Alenia Aermacchi, które zgłosiło T-100 (zamerykanizowaną wersję M-346 Master, Montaż pierwszego M-346 dla Izraela, 2013-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.