Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbiła się iracka Cessna AC-208B

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 marca 2016

Na północy Iraku rozbił się samolot uderzeniowy Cessna AC-208B Combat Caravan.

Wrak irackiej Cessny AC-208B Combat Caravan, która rozbiła się w pobliżu miasta Hawidża na północy kraju

W minioną środę samolot uderzeniowy Cessna AC-208B Combat Caravan (nr rej. YI-119) rozbił się w pobliżu miasta Hawidża, na terenie północnej muhafazy Kirkuk. Śmierć najprawdopodobniej poniosło 3 lotników, stanowiących jego załogę. Samolot wykonywał lot bojowy nad obszarami zajętymi przez bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych.

Cessna AC-208B Combat Caravan najprawdopodobniej została zestrzelona nad północnym Irakiem
 

Al Quwwa al Jawwiya al Iraqiya (wojska lotnicze Iraku) potwierdziły utratę statku powietrznego. Według rządu w Bagdadzie iracka Cessna rozbiła się wskutek usterki technicznej. Tej opinii nie potwierdzają jednak ekstremiści, którzy w opublikowanym w Internecie komunikacie i nagraniem wideo, informują o zestrzeleniu samolotu.

Samolot był uzbrojony w pozyskane z USA ppk AGM-114 Hellfire II / Zdjęcia: Twitter
Irackie AC-208B są używane do prowadzenia obserwacji i rozpoznania nad północno-zachodnimi częściami kraju, okupowanymi przez islamistów. Samoloty dokonują też ataków na pozycje bojówkarzy, w tym stanowiska ogniowe, magazyny, infrastrukturę szkoleniową lub szlaki komunikacyjne służące islamistom do przerzutu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Combat Caravany są uzbrojone w pozyskane z USA przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114 Hellfire II (Tysiące Hellfire dla Iraku, 2016-01-08; Zielone światło dla irackich Hellfire, 2014-07-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.