Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Meteor w służbie RAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 grudnia 2018

Wielozadaniowy samolot bojowy Eurofighter Typhoon ze składu Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) wystartował 10 grudnia rano z bazy Lossiemouth do misji szybkiego reagowania, po raz pierwszy w historii uzbrojony w 4 kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze dalekiego zasięgu MBDA Meteor. W ten sposób W. Brytania stała się trzecim, po Szwecji i Francji, krajem eksploatującym Meteory. Wprowadzenie Meteora do arsenału RAF daje im nowe zdolności zwalczania celów podczas wykonywania zadań obrony przestrzeni powietrznej kraju (Gripen E z Meteorami, 2018-11-13).

Brytyjski Typhoon uzbrojony w 4 kpr p-p Meteor podwieszone pod kadłubem i 4 kpr p-p ASRAAM pod skrzydłami  / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Wprowadzenie do uzbrojenia pocisków Meteor to kolejny rozdział w ewolucji Typhoona, umożliwiający mu  zwalczanie celów powietrznych z dużej odległości. Meteor będzie narzędzie odstraszania tych, którzy chcą zaszkodzić Wielkiej Brytanii i naszym Siłom Zbrojnym. Cenione przez RAF zdolności Typhoonów są podwalinami militarnej potęgi W. Brytanii i NATO. Typhoony sprawdziły się w bojach nad Libią, Irakiem i Syrią, chroniąc niebo W. Brytanii i terytoriów zamorskich oraz udzielając krytycznego wsparcia naszym sojusznikom z NATO w Europie Wschodniej – stwierdził brytyjski minister obrony Gavin Williamson (Eurofightery wylatały już 0,5 mln h, 2018-11-10, Typhoon w operacji Shader, 2017-11-24).

Samoloty RAF strzegące brytyjskiego nieba są teraz uzbrojone w najbardziej zaawansowany pocisk powietrze-powietrze w świecie. To kolejny ogromny krok naprzód w zakresie budowania zdolności Typhoonów, które bronią Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników przez całą dobę – dodał szef sztabu RAF marsz. lotnictwa Sir Stephen Hillier.

Meteor jest wyposażony w łącze informacyjne i jest przystosowany do spełnienia wymagań operowania w środowisku sieciocentrycznym. Naprowadzany aktywnie radiolokacyjnie pocisk może być używany w każdych warunkach atmosferycznych w celu zwalczania szerokiej gamy celów, od wielozadaniowych samolotów bojowych aż po niewielkie bezzałogowe statki powietrzne i pociski manewrujące. W Meteory zostaną uzbrojone także inne brytyjskie samoloty wielozadaniowe – F-35B Lightning (Pierwsze ćwiczenia F-35B RAF, 2018-11-30).

Odpowiedzialność podczas latania samolotem o takich zdolnościach i uzbrojonym w pociski Meteor jest olbrzymia, ale daje nam możliwości reagowania w sytuacjach krytycznych, jakich nie można bagatelizować – podsumował pilot RAF, który wykonał pierwszą misję Typhoona uzbrojonego w Meteory.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.