Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RAF wycofały Tornada

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 lutego 2019

Do bazy RAF Marham 5 lutego powróciły 3 ostatnie samoloty uderzeniowe Tornado GR4A wykonujące misje bojowe. Brytyjskie Tornada (nazywane przez lotników Tonka) weszły do służby w 1982 i przez kolejne 37 lat stanowiły główną siłę uderzeniową Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Od 1991 bez przerwy brały udział w misjach bojowych na Bałkanach i Bliskim Wschodzie, a ostatnie uderzenia na grupy terrorystów na terenie Syrii i Iraku wykonały 31 stycznia, operując z cypryjskiej bazy Akrotiri.

Z okazji wycofania ze służby w RAF samolotów Tornado 3 z nich otrzymały okolicznościowe malowania / Zdjęcia: MO W. Brytanii

RAF używały samolotów w dwóch wersjach. Podstawowy wariant myśliwski, wyprodukowany w liczbie 18 egz. oznaczono jako F2. 14 z tych samolotów przebudowano do wariantu seryjnego F3. Następnie wyprodukowano jeszcze 179 F3. Produkcja wersji uderzeniowej GR1 zamknęła się ilością 229 samolotów. 16 z nich przebudowano do wersji rozpoznawczej GR1A i wyprodukowano jeszcze 16 samolotów. Natomiast 26 innych GR1 przystosowano do zwalczania okrętów. W l. 1996-2003 przeprowadzono modernizację 142 samolotów GR1 do standardu GR4. Oprócz tego 25 GR1A przebudowano na wersję GR4A i wyprodukowano jeszcze 4 nowe samoloty w tym standardzie.

Na początku br. w służbie pozostawały 22 (według innych źródeł – 17) Tornada GR4A, eksploatowane przez dwie eskadry – IX (B) Squadron i 31 Squadron. W celu upamiętnienia długoletniej służby Tornad personel RAF Marham naniósł okolicznościowe malowania na 2 samoloty – po jednym z każdej eskadry. Oprócz tego inny Tornado otrzymał kamuflaż stosowany na samolotach uderzeniowych, a na jego kadłubie umieszczono godła wszystkich eskadr RAF użytkujących Tornado GR1/GR4.

Zapytany o dalsze plany upamiętnienia zakończenia służby przez Tornada, dowódca bazy RAF Marham, Group Captain (płk) Ian Townsend powiedział, że samoloty te wykonają jeszcze ostatni lot dookoła Wielkiej Brytanii, aby uczcić miejsca, szczególnie związane z tym typem. W planach jest także przekazanie wielu z nich do muzeów i baz RAF.

Na 14 marca zaplanowano pożegnalny przelot Tornad nad bazą Marham, podczas ceremonii rozwiązania użytkujących je eskadr. IX (B) Squadron zostanie przezbrojony w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon. W ramach projektu Centurion, którego celem jest płynne przejęcie zdolności uderzeniowych samolotów Tornado GR4 brytyjskie Eurofightery otrzymają zmodernizowany system planowania misji i wyposażenie pokładowe i zostaną przystosowane do przenoszenia pocisków powietrze-powierzchnia Brimstone 2 i pocisków manewrujących Storm Shadow (Eurofightery wylatały już 0,5 mln h, 2018-11-10, Typhoon w operacji Shader, 2017-11-24).

Natomiast 31 Squadron zostanie wyposażony w bojowe bezzałogowe statki latające Protector RG Mk1. Jednostka ma zgłosić wstępną zdolność bojową w 2023 (Kontrakt na uzbrojenie Protectorów, 2019-01-25).

Na podstawie informacji Dereka Bowera
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.