Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katar chce nabyć F-35?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 października 2020

Na początku bieżącego miesiąca pojawiły się doniesienia medialne o chęci zakupienia przez Katar wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Podobno arabska monarchia złożyła już w tej sprawie formalny wniosek do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Waszyngton nie potwierdza ani nie zaprzecza tym pogłoskom.

Katar najprawdopodobniej chce zakupić wersję klasycznego startu i lądowania, czyli F-35A / Zdjęcie: US Air Force

Katar już wcześniej wyraził zainteresowanie zakupem F-35, jednak bez skutku. W tej sytuacji dowództwo Alquwwat Aljawiyat Alqataria (wojsk lotniczych emiratu Kataru) postanowiło zwiększyć potencjał bojowy kupując inne nowoczesne wielozadaniowe samoloty bojowe – Boeing F-15QA, Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon (Brytyjsko-katarska eskadra , 2020-06-23, Oblot F-15QA, 2020-04-15, Pierwsze Rafale już w Katarze, 2019-06-07).

Starania Kataru o zakup F-35 są następstwem niedawnego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w ramach którego Waszyngton zgodził się rozważyć dostawę F-35 do Emiratów, jednak z pewnymi ograniczeniami (F-35 dla ZEA z ograniczeniami?, 2020-09-23).

Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że ewentualna sprzedaż F-35 do Kataru wywoła naciski polityczne ze strony Izraela i Arabii Saudyjskiej, z którymi emirat powoli normalizuje relacje. Co więcej, Waszyngton postrzega Katar jako głównego sojusznika spoza NATO, podobnie jak inne kraje Bliskiego Wschodu, tj. Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska (NATO nie dla Kataru, 2018-06-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.