20 lipca 2022 Praga poinformowała, że wkrótce rozpocznie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w celu pozyskania samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Wiadomości, które przekazała minister obrony Jana Černochová są bardzo ogólne. Szefowa resortu nie podała kwoty ewentualnego zakupu, a co do przyjętego harmonogramu rozmów stwierdziła, że porozumienie powinno być osiągnięte do października 2023. W razie braku zgody obu stron co do warunków ponownie otworzy się droga dla innych maszyn.
– Upoważniono mnie do utworzenia międzyresortowego zespołu negocjacyjnego i rozpoczęcia rozmów z Waszyngtonem w sprawie zakupu 24 wielozadaniowych myśliwców F-35 Lightning II jako wyposażenia 2 eskadr – oświadczyła Černochová.
Nowe samoloty zastąpią 14 eksploatowanych samolotów wielozadaniowych JAS 39C/D Gripen, które wydzierżawiono od Szwedów. Eskadra tych samolotów będzie strzegła czeskiego nieba do końca 2027. Jeśli transakcja dojdzie do skutku Czechy staną się drugim – po Polsce – nabywcą F-35 w Europie Środkowo-Wschodniej. Decyzję o wyborze F-35 podjęto na podstawie analizy przeprowadzonej przez czeskie siły zbrojne, w której sporządzaniu pomagało sojusznicze centrum eksperckie Joint Air Power Competence Center (ILA 2022: F-35A dla Niemiec już w 2026, 2022-06-23, Przetarg na następcę Gripena, 2011-07-15).
Poinformowano również o zakończeniu przetargu na bwp bez wyboru konkretnej oferty (Czechom oferowano wozy Lynx, ASCOD 2 i CV90). Wybór następcy używanych BVP-1 i BVP-2 skomplikowały nowe wymagania dowództwa wojsk lądowych i zmusiły 2 oferentów do odmowy przyjęcia tych warunków. Czesi jednak zamierzają te wozy zakupić w drodze bezpośrednich negocjacje z rządem szwedzkim. Bardzo duży wpływ na decyzję Czechów miały wyniki słowackiego przetargu.
Nie ukrywała tego minister Černochová, twierdząc nawet, że współpraca z sąsiadem przyniesie duże oszczędności. Czesi w wyrzuconym do kosza przetargu zamierzali zamówić 210 pojazdów. Jeśli liczba ta się utrzyma, a Słowacy zamówią deklarowane 223 pojazdy w różnych wariantach, pozycja negocjacyjna obu państw wzrośnie, co być może pozwolić na obniżenie ceny jednostkowej (Słowacki przetarg na bwp rozstrzygnięty, 2022-05-27, Priorytety MO Czech, 2022-01-11).