Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

64 tys. USD za godzinę lotu F-22

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 maja 2012

Godzina lotu myśliwca nowej generacji USAF F-22 kosztuje blisko 64 tys. USD. Kilka razy drożej niż F-16, a półtora raz drożej niż jeszcze 2 lata temu.

W toku dyskusji o bezpieczeństwie latania myśliwcami stealth F-22 (Piloci odmawiają latania F-22, 2012-05-06) pojawiły się także nowe informacje o kosztach zakupów i eksploatacji tych samolotów. Jeszcze 2 lata temu Pentagon podawał, że godzina lotu F-22 kosztuje 44 tys. USD i jest tak wysoka z powodu problemów eksploatacyjnych, głównie związanych z utrzymaniem w należytym stanie powłok pochłaniających promieniowanie elektromagnetyczne (według anonimowych informatorów z Pentagonu, samolot może lecieć zaledwie 1,7 h do czasu osiągnięcia przez powłoki stanu krytycznego, zobacz 44 tys. USD za godzinę lotu F-22!, 2009-07-11). Teraz okazuje się, że ta olbrzymia kwota jeszcze wzrosła, i to prawie półtora raza, do 63 929 USD! Dla porównania - godzina lotu F-16C w 2010 kosztowała średnio ok. 19 tys. USD (Koszty eksploatacji samolotów USAF, 2011-09-11).

Dane dotyczące kosztów opublikował Project On Government Oversight. Według POGO, który od alarmuje o niebotycznym wzroście kosztów budowy i eksploatacji F-22, cała flota tych samolotów kosztowała amerykańskich podatników 77,4 mld USD, co daje cenę jednostkową na poziomie 412 mln USD (według wartości dolara w FY 2011). Dodatkowe koszty związane są z wielokrotnym wstrzymywaniem lotów F-22. Tylko w 2011 były one uziemiane dwukrotnie, by wyjaśnić przyczyny przypadków niedotlenienia pilotów (Wstrzymane loty F-22, 2011-10-25). A według Navy Safety Center, liczba przypadków anoksji po ostatnim odwieszeniu lotów wzrosła aż 4-krotnie w stosunku do poprzednich lat. Od 2008 zanotowano 25 takich przypadków, a w ciągu ostatnich 7 miesięcy już 11.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.