Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odłożona próba Arrow 3

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 września 2012

Kolejna próba izraelsko-amerykańskiego systemu antyrakietowego Arrow 3 została przesunięta. Pocisk bez podania przyczyny został zdjęty z wyrzutni i przewieziony do IAI.

System Arrow-3 ma przechwytywać irańskie rakiety Sadżil-3 (pers. Terakota) o zasięgu 2000 km i Szahab-3 (pers. Meteor) o zasięgu 2100 km, powyżej atmosfery ziemskiej, przez bezpośrednie uderzenie i zniszczenie nadlatujących pocisków / Zdjęcie: IDF

Prace nad dwustopniowym pociskiem antyrakietowym Arrow 3 prowadzone wspólnie przez amerykańskiego Boeinga i państwowy, izraelski koncern Israel Aerospace Industries (IAI) są już spóźnione o rok. Co gorsza zapowiadany test, który miał się odbyć jeszcze w tym miesiącu, został przesunięty na koniec 2012.

Zajmujący się pociskiem personel techniczny odmówił komentarza na temat powodu opóźnienia. Musi on być jednak poważny, gdyż Arrow 3 została zdjęta z wyrzutni i przetransportowana do instalacji IAI. Źródła związane z Pentagonem przekazały, że przyczyną opóźnień jest pojawienie się problemu, którego rozwiązanie wymaga dalszego nakładu pracy.

Dyrektor Izraelskiej Organizacji Obrony Rakietowej (IMDO), Jair Ramati poinformował w zeszłym tygodniu na konferencji w Berlinie o problemach i przeniesieniu w czasie testu swojego odpowiednika, gen. Patricka O’Reilly z amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency).

IAI już od kilku tygodni zapowiadała test pocisku antyrakietowego. Miała to być pierwsza próba wszystkich systemów Arrow 3, po uprzednim przetestowaniu wszystkich podsystemów. Icchak Kaya kierujący programem Arrow powiedział, że przeniesiona próba ma na celu przeprowadzenie symulowanego przechwycenia celu, aby sprawdzić zdolności rażenia nowej antyrakiety.

Ostatnia znany test systemu Arrow 3 miał miejsce w lipcu 2011 i również był opóźniony (Udany test Arrow 3, 2011-07-28). Program rozwoju izraelskiego, wielowarstwowego systemu obrony antyrakietowej finansowany jest niemal w całości przez USA, w ramach pomocy wojskowej. W zamian Amerykanie zachowują prawo do wykorzystania opracowanych rozwiązań technicznych we własnych programach zbrojeniowych.

Arrow 3 to najbardziej zaawansowany element wielowarstwowej tarczy antyrakietowej jaki budują Izraelczycy, o dwa razy większym zasięgu, niż jego poprzednik Arrow 2 (100 km). Drugi stopień pocisku wyposażony jest w dodatkowe silniki manewrujące, pozwalające na precyzyjne trafienie w cel. Dwustopniowa antyrakieta Arrow 3 ma być główną linią obrony Izraela, przeciw irańskim rakietom Szahab-3 (Shahab-3) o zasięgu i bardziej zaawansowanym Sadżil-2 (Sejjil-2) (Test irańskiej rakiety, 2008-11-12).

Pentagon, który zapewnia większość finansowania wspólnego programu (Amerykanie sfinansują Arrow 3, 2010-07-28), przy tworzeniu każdego budżetu obronnego Stanów przekonuje Kongres, że warto inwestować w ten system. Amerykanie oceniają, że skuteczność nowego pocisku antyrakietowego jest cztery razy większa od Arrow 2 (Udana próba Arrowa, 2009-04-08; Test podsystemów Arrow 2, 2012-02-11). Rocznie Waszyngton przekazuje na rozwój izraelsko-amerykańskiej rakiety ok. 200 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.