Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kara za opóźnienie INS Vikramaditya?

Marynarka wojenna, 09 października 2012

Indie mogą zażądać od Rosji ponad 100 mln USD rekompensaty za opóźnienie terminu dostawy lotniskowca INS Vikramaditya. O takiej możliwości poinformował media wysokiej rangi przedstawiciel ministerstwa obrony Indii.

Według podpisanej w 2004 umowy między Indiami i Rosją, lotniskowiec miał być przekazany do Indii w ciągu 5 lat od podpisania umowy, czyli w 2009. Potem termin ten było wielokrotnie zmieniany. Najnowszy termin określono na październik 2013. Według przedstawicieli stoczni, miał on zostać uzgodniony ze stroną indyjską. Zdjęcie: Siewmasz

Opóźnienie zostało spowodowane awarią pracy kotłów, oraz usterkami wielu innych urządzeń na INS Vikramaditya ex-rosyjskiego krążownika lotniczego Admirał Gorszkow (Kolejne opóźnienie INS Vikramaditya, 2012-09-17).

Kontrakt zawarty pomiędzy Indiami a Rosją przewiduje za opóźnienie terminu dostawy lotniskowca karę w wysokości do 5 % kontraktu. Według indyjskich mediów, powołujących się na przedstawiciela ministerstwa obrony Indii wynosi 2,3 mld USD (2,33 mld USD za Gorszkowa, 2010-03-16).

Ostateczna decyzja ma zostać podjęta po jutrzejszych rozmowach ministrów obrony Rosji i Indii. Ministrowie spotykają się w celu przygotowania wizyty prezydenta Władimira Putina w Indiach, zaplanowanej na 1 listopada br. Obie strony planują podpisanie wielu umów, w tym na zakup nowego uzbrojenia (Indie kupią Su-30MKI, 2012-09-28).

W ubiegłym tygodniu, stocznię Siewiernaja w Siewierodwinsku (Siewmasz) wizytowali przedstawiciele państwowej komisji, którzy mieli ocenić wielkość awarii okrętu i określić ostateczny termin dostawy do Indii. Wicepremier Dmitrij Rogozin, odnosząc się do pracy komisji, zapewniał, że kontrowersyjne kwestie związane z awarią i przesunięciem terminu przekazania okrętu zostaną rozwiązane w ciągu miesiąca i nie są tak złożone, jak wcześniej donosiły media Kolejne opóźnienie INS Vikramaditya, 2012-09-17). Problemy okazały się jednak większe, bo obok uszkodzenia izolacji wysokoprężnych kotłów w maszynowni, usterki odnotowano również w pracy trzech agregatów, generatora azotu oraz wieli innych urządzeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.