Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy prezes Finmeccanica

Przemysł zbrojeniowy, 14 lutego 2013

Nowym dyrektorem wykonawczym Finmeccanica został Alessandro Pansę. Zastąpi on Giuseppe Orsiego aresztowanego przed paroma dniami pod zarzutami korupcji.

Pansa jest związany z Finmeccanicą od 2001. Swoją karierę zaczynał od stanowiska dyrektora finansowego. Potem przejął zadania dyrektora operacyjnego / Zdjęcie: Dagospia

O wyborze Pansy na nowe stanowisko zadecydowała zebrana wczoraj rada dyrektorów koncernu. Zastąpił on na tym stanowisku Giuseppe Orsiego, który w poniedziałek został aresztowany, w związku z podejrzeniem udzielenia płatnej protekcji przy wyborze włoskiej AW101 w przetargu na 12 ciężkich śmigłowców transportowych w wersji VIP dla wojsk lotniczych Indii (Aresztowanie prezesa Finmeccanica, 2013-02-12, Winny marszałek lotnictwa?, 2013-02-14).

Przyjmując na siebie obowiązki Orsiego, Pansa zachował też dotychczasowe stanowisko dyrektora operacyjnego. W jego obowiązkach pomoże adm. rez. Guido Venturoni (były szef sztabu generalnego włoskich sił zbrojnych i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO), który został jednocześnie mianowany wiceprezesem koncernu. Do tej pory pełnił on funkcję dyrektora niewykonawczego (czyli członka rady dyrektorów bez konkretnych zadań) i reprezentował interesy włoskiego rządu. Rzym posiada bowiem ok. 30% akcji spółki-matki, jest także właścicielem większości udziałów najważniejszych spółek zależnych (Specjalna kontrola nad Finmeccanica, 2012-08-13).

Zmiany – wraz z dookooptowaniem brakującego członka rady dyrektorów – zostaną zatwierdzone na zaplanowanym na 2 kwietnia zebraniu udziałowców. Wtedy też powinny zostać podjęte decyzje o obsadzeniu stanowiska prezesa, który zajmował Orsi. Nie wiadomo, jak w dłuższej perspektywie czasu na ogłoszoną wczoraj nominację zareaguje rynek. Po opublikowaniu informacji o aresztowaniu prezesa, notowania giełdowe Finmeccanica wyraźnie straciły na wartości.

Nowy dyrektor zarządzający koncernu będzie prawdopodobnie kontynuował działania poprzednika, wynikające z kurczenia się zamówień wojskowych USA i państw europejskich. Doprowadziły one w 2011 do rekordowo wysokich strat (2,3 mld Euro strat Finmeccanica, 2012-03-27). Władze Finmeccanica zdecydowały się wtedy o sprzedaży zależnych spółek branży energetycznej i kolejowej oraz restrukturyzacji podmiotów produkcji specjalnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.