Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cierpiąca syryjska gospodarka

Strategia i polityka, 01 lipca 2013

Według przedstawicieli syryjskich władz centralnych, trwający już ponad dwa lata konflikt wewnętrzny w tym państwie przyniósł 15 mld USD strat w sektorze publicznym.

Przedstawione szacunki dowodzą tylko, jak duże znaczenie ma dla Damaszku wsparcie udzielane mu przez Iran. Poza dostawami uzbrojenia i czynnika ludzkiego, Teheran regularnie przesyła stronie rządowej liczoną w milionach dolarów pomoc finansową. W ostatnim czasie Irańczycy mieli także uruchomić szacowaną na 1 mld USD linię kredytową dla reżimu al-Asada / Zdjęcie: The Seattle Globalist

Według przedstawicieli reżimu Baszara al-Asada, w wyniku ponad 2-letniej wojny domowej w Syrii (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09), zniszczeniu uległo około 9 tys. budynków użyteczności publicznej, w tym m.in. urzędów i posterunków policji. Największe straty odnotowano, co naturalne, w głównych miastach, gdzie toczyły sie lub w dalszym ciągu toczą się zacięte walki pomiędzy rebeliantami a siłami rządowymi.

Informacje te potwierdzają częściowo przedstawiciele ONZ. Według ich wyliczeń, od marca 2011 syryjska gospodarka miała zmniejszyć się o 35% (w ciągu 5 lat poprzedzających wybuch zamieszek odnotowywano coroczny wzrost na poziomie około 6%). Całkowite straty gospodarcze szacowane są przez społeczność międzynarodową na 60-80 mld USD. Co więcej, poziom wypracowywanego PKB jest teraz o 40% niższy niż przed 2 laty, a bezrobocie dotyka już co najmniej 2,5 mln osób w porównaniu do 500 tys., kilkanaście miesięcy temu.

Wyraźnie zmniejszyły się też państwowe rezerwy walutowe. Przed 2 laty wynosiły one około 17 mld USD. Według obecnych szacunków ich wysokość sięga nieco ponad 4,5 mld USD. Ucierpiała też sama waluta, funt syryjski, której kurs wymiany w stosunku do dolara wzrósł z poziomu 47:1 do 200:1.

Przedstawione szacunki, nawet jeżeli mocno niepewne, dopełniają obrazu niszczącej siły konfliktu wewnętrznego w Syrii. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia dotyczące rosnącej w dużym tempie liczby ofiar wojny domowej, która według ONZ przekroczyła już 90 tys. (Ponad 90 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-06-14). Do tego dochodzi ponad 1 mln Syryjczyków, którzy w obawie o swoje życie musieli upuścić kraj (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.