Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie ujawniają wypadki Predatorów

Lotnictwo wojskowe, 17 lipca 2013

Dowództwo US Air Force ujawniło okoliczności wypadków 2 bezzałogowych statków latających MQ-1 Predator. Jeden z nich utracono na terenie Turcji, a drugi – podczas działań w Mali.

Amerykanie przyznali się do utraty 2 kolejnych zwiadowczych bezzałogowców MQ-1 Predator / Zdjęcie: US Air Force

Pierwszy z w/w wypadków miał miejsce 18 września ub. r. Wprawdzie raport nie podawał dokładnego miejsca rozbicia bsl, za wyjątkiem informacji, że miało to miejsce w rejonie odpowiedzialności Dowództwa Centralnego amerykańskich sił zbrojnych, jednak według tygodnika Flight, data i typ rozbitego statku powietrznego wskazują, że Predator rozbił się w południowo-wschodniej Turcji, w prowincji Hakkari, w pobliżu granicy z Irakiem .

MQ-1 wykonywał lot zwiadowczy, poruszając się po powtarzalnej eliptycznej trasie. Był to prawdopodobnie 1 z 4 Predatorów stacjonujących w bazie Incirlik, obserwujących ruchy jednostek Partii Pracujących Kurdystanu (PPK). Organizacja ta jest uważana za terrorystyczną, zarówno przez rząd w Ankarze, jak Waszyngton (PPK zrywa zawieszenie broni, 2013-07-05).

Bojownicy PPK twierdzili, że bsl został przez nich zestrzelony. Natomiast w raporcie z wypadku mówi się o nagłej utracie łączności pomiędzy bsl a centrum kierowania w bazie Whiteman w USA. Mimo wysiłków nie udało się jej przywrócić. W efekcie bezzałogowiec rozbił się o ziemię. Siła uderzenia była tak duża, że znaleziono tylko niektóre elementy, co uniemożliwiło dokładne określenie przyczyn wypadku.

Z kolei drugi wypadek nastąpił 9 kwietnia br., na terenie Mali. Dowództwo Afrykańskie sił zbrojnych USA potwierdziło, że MQ-1 rozbił się na północy kraju, w pobliżu granicy z Algierią. Prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie. Jako przyczynę wypadku wstępnie uznano awarię mechaniczną.

Dokładne miejsce rozbicia bsl i zadania, jakie wykonywał, pozostają nieznane. Mógł on wspierać działania wojsk francusko-malijskch (Francuzi wychodzą z Mali, 2013-04-11) lub amerykańskich sił specjalnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.