Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PPK zrywa zawieszenie broni

Strategia i polityka, 05 lipca 2013

Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PPK) zaatakowali tureckie posterunki wojskowe na południowym-wschodzie kraju. Jest to pierwsze zauważalne złamanie ustanowionego przed kilkoma miesiącami zawieszenia broni.

Do ataku PPK na tureckie posterunki graniczne doszło w wyjątkowo niekorzystnym z punktu widzenia Ankary momencie - w chwili masowych protestów społecznych spowodowanych krytyką władz centralnych i będącej konsekwencją tego zjawiska częściowej destabilizacji wewnętrznej kraju / Zdjęcie: Daily News Egypt

Do zdarzenia doszło przed 2 dniami na terenie południowo-wschodniej prowincji Diyarbakır. Bojownicy PPK zaatakowali 2 posterunki wojskowe w dystryktach Dicle i Hani. Tureccy żołnierze otworzyli ogień do napastników, zmuszając ich do wycofania się.

Według przedstawicieli tureckiego resortu obrony, w wyniku zdarzenia nie odnotowano strat po stronie wojskowych. Co ciekawe, w swoim oświadczeniu PPK poinformowała o zabiciu jednego z żołnierzy broniących zaatakowanych instalacji.

Opisywane zdarzenie stanowi najpoważniejsze jak dotąd naruszenie obowiązującego od marca zawieszenia broni pomiędzy PPK i Ankarą. Wypracowane przy dużym współudziale Abdullaha Öcalana - legendarnego przywódcy kurdyjskich rebeliantów, odbywającego karę pozbawienia wolności w tureckim więzieniu - miało doprowadzić do wstrzymania wieloletnich walk wewnętrznych, które do tej pory kosztowały życie ponad 40 tys. osób (Niespokojny Kurdystan, 2011-08-17).

Co istotne, w ostatnich miesiącach proces pokojowy zdawał się posuwać do przodu. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy miała być deklaracja PPK o planach wycofania z terytorium Turcji swoich wojowników (Odwrót PPK z Turcji już dzisiaj?, 2013-05-08) i ich powrotu na teren północnego Iraku (Turcja zbombardowała północny Irak, 2013-02-22). Niedawny atak może więc stanowić moment zwrotny, podkopujący wypracowane porozumienie polityczne.

Nie wiadomo jeszcze jak Ankara zareaguje na atak w Diyarbakır. W przeszłości Turcy często decydowali się w takich sytuacjach na wzmocnienie jednostek wojskowych rozlokowanych na zagrożonych aktywnością PPK terenach. Nierzadko dochodziło też do odwetowych nalotów tureckiego lotnictwa wojskowego na pozycje rebeliantów (Turcja zbombardowała pozycje PPK, 2012-09-13).

W ocenie ekspertów takie rozwiązanie jest w tym przypadku mało prawdopodobne. Wiązałoby się ono bowiem z otwartym zerwaniem przez obie strony marcowego zawieszenia broni i groziło powrotem do krwawych walk wewnętrznych. Władze w Ankarze będą najprawdopodobniej chciały uniknąć takiego scenariusza, licząc na kontynuację procesu pokojowego i ostateczne wycofanie się wszystkich (lub większości) bojowników PPK z terytorium Turcji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra