Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przedwyborcze zamachy w Iraku

Strategia i polityka, 16 kwietnia 2013

Wczoraj Irakiem wstrząsnęła seria zamachów bombowych, w wyniku których śmierć mogło stracić nawet 50 osób.

Większość poniedziałkowych zamachów była wynikiem eksplozji ładunków wybuchowych ukrytych w samochodach osobowych. W ocenie komentatorów, takie metody działania są typowe dla irackiej filii al-Kaidy, organizacji Islamskie Państwo w Iraku (ISI) / Zdjęcie: Todays Zaman

Do zamachów doszło w 12 miastach Iraku, w tym m.in. w Bagdadzie, Faludży i Kirkuku. W ich wyniku życie miało stracić nawet 50 osób (wcześniejsze, mocno rozbieżne dane, wskazywały na 30-40 ofiar), a co najmniej 300 zostało rannych. Do wybuchów dochodziło przeważnie w miejscach skupiających dużą grupę ludności cywilnej, w tym m.in. przed wjazdem do międzynarodowego portu lotniczego w stolicy kraju.

Żadna z grup ekstremistycznych działających w Iraku nie przyznała się jeszcze do organizacji zamachów. W ocenie władz centralnych oraz komentatorów, poniedziałkowe wydarzenia mogły być dziełem miejscowej filii al-Kaidy, organizacji Islamskie Państwo w Iraku (ISI). Wskazuje na to scenariusz ataków, w tym użycie dużej liczby pojazdów przenoszących ładunki wybuchowe, podobny do tych z marca br. (Iracka Al-Kaida przypomniała o sobie , 2013-03-20).

Poniedziałkowe zamachy stanowią kolejne potwierdzenie stopniowej degradacji poziomu bezpieczeństwa w Iraku (Niespokojny Irak, 2012-08-30). Miejscowe siły bezpieczeństwa nie są w stanie poradzić sobie ze zwiększającą się aktywnością irackich bojówek islamistycznych, w tym wspomnianą ISI, rosnącą w siłę dzięki współpracy z ekstremistami, walczącymi w syryjskiej wojnie domowej (Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14).

Do wczorajszych zamachów doszło zaledwie na kilka dni przed zaplanowanymi na sobotę wyborami do lokalnych prowincjonalnych ośrodków władzy. Komentatorzy przypominają, że będzie to pierwsza tak duża elekcja od czasu opuszczenia Iraku przez amerykańskie wojska w grudniu 2011 (Wojska USA opuściły Irak, 2011-12-18). Stanowić one będą zarazem sprawdzian dla władz centralnych, oceniający realizowane przez nie do tej pory działania, mające doprowadzić do stabilizacji wewnętrznej kraju po latach krwawej wojny domowej.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia sobotnich wyborów, członkowie irackich sił bezpieczeństwa oddali głosy już w miniony weekend. Ma to pozwolić na zabezpieczenie lokali wyborczych oraz centrów największych miast większą liczbą żołnierzy i policjantów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.