Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny francuski okręt w pobliżu Syrii

Marynarka wojenna, 30 sierpnia 2013

Kolejny okręt Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) ma iść w kierunku wybrzeży Syrii. Dołączy do atomowego lotniskowca Charles de Gaulle (R91) oraz jednostek US Navy i Royal Navy.

Francuska fregata przeciwlotnicza typu Horizon, Chevalier Paul (D621). Okręt przeznaczony jest do zapewniania osłony przeciwlotniczej sojuszniczym jednostkom. W tym celu został wyposażony w wyrzutnię pocisków Aster 15 i 30. Fregata dysponuje również relatywnie silnym uzbrojeniem przeciwokrętowym, m.in. w postaci pocisków Exocet MM40, a także zdolnością zwalczania OP przy pomocy torped MU90 / Zdjęcie: MO Francji

Według francuskich mediów, powołujących się na źródła resorcie obrony, w kierunku Syrii ma iść fregata przeciwlotnicza typu Horizon, Chevalier Paul (D621) (Chevalier Paul gotowy do działań, 2011-06-10). Po dotarciu na miejsce, okręt będzie stanowił część grupy lotniskowcowej tworzonej przez lotniskowiec Charles de Gaulle (R91) (Charles de Gaulle w ataku na Syrię?, 2013-08-27), 2 fregaty typu Georges Leygues oraz OP typu Rubis.

USS Stout (DDG 55), jeden z amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke. Podobnie jak USS Barry (DDG 52), okręt brał udział w operacji libijskiej w 2011 / Zdjęcie: US Navy

Okręty Marine Nationale mają stanowić wsparcie jednostek USA i Wielkiej Brytanii znajdujących się już u wybrzeży Syrii. Waszyngton zdecydował się na rozmieszczenie na wschodnich wodach Morza Śródziemnego m.in. 5 niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke: USS Gravely (DDG 107), USS Barry (DDG 52), USS Mahan (DDG 72), USS Ramage (DDG 61) i USS Stout (DDG 55) oraz nieokreślonej liczby OP. Na wysłanie w pobliże Syrii własnych OP miała zdecydować się także Wielka Brytania.

Poza nieokreśloną liczbą OP, w ramach przygotowań do uderzenia na Syrię, Wielka Brytania przebazowała na Cypr (baza RAF Akrotiri) 6 samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Co ciekawe, nie wiadomo czy brytyjskie siły wojskowe w ogóle wezmą udział w przygotowywanej kilkudniowej operacji syryjskiej. Zgody na to nie udzielił w ostatnich godzinach parlament, mocno wiążąc tym samym ręce rządowi Davida Camerona / Zdjęcie: RAF

Wysłanie francuskich okrętów w kierunku Syrii ma stanowić element przygotowań koalicji państw zachodnich do zapowiadanego ataku rakietowego/lotniczego na ten kraj. Ma do tego dojść w odpowiedzi na rzekome, aczkolwiek niepotwierdzone do tej pory oficjalnie, niedawne użycie przez wojska reżimu Baszara al-Asada broni masowego rażenia przeciwko rebeliantom oraz ludności cywilnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.