Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stępka pod Luigi Rizzo

Marynarka wojenna, 10 września 2013

Włoskie przedsiębiorstwo stoczniowe Fincantieri poinformowało o położeniu stępki pod kolejną fregatę typu FREMM, przyszłą Luigi Rizzo.

Luigi Rizzo ma zostać przekazany marynarce wojennej Włoch na początku 2017. Podobnie jak widoczna na zdjęciu Carlo Bergamini (F590), fregata została uzbrojona m.in. w 127-mm armatę morską Otobreda 127/64 LW. Okręt ma mieć 144 m długości i 19,7 m szerokości. Jego pełna wyporność ma wynosić 6,5 - 6,7 tys. t, a prędkość maksymalna - 27 w. Zasięg, przy prędkości 15 w, to 11,1 tys. km / Zdjęcie: Mer et Marine

Ceremonia odbyła się na terenie jednego z zakładów stoczniowych Fincantieri w Riva Trigoso w Genui. Okręt ten jest 6. budowanym w ramach programu FREMM. W odróżnieniu od większości poprzednich, powstaje w konfiguracji wielozadaniowej, nie zaś zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).

Jednostki ZOP uzbrojone będą w 76-mm armaty i pociski przeciwokrętowe Milas, przenoszące lekkie torpedy MU 90 na odległość kilkudziesięciu km. Takim uzbrojeniem dysponuje m.in. zwodowany przed kilkoma miesiącami Carlo Margottini (Wodowanie Carlo Margottini, 2013-07-01). Luigi Rizzo, podobnie jak przekazana Marina Militare (marynarce wojennej Włoch) Carlo Bergamini (F590) (Carlo Bergamini przekazana Włochom, 2013-06-06), wyposażona zostanie m.in. w 127-mm armatę morską Otobreda 127/64 LW.

Co ciekawe, niedawna uroczystość położenia stępki pod Luigi Rizzo nie była równoznaczna z początkiem budowy samego okrętu. Nastąpił on w marcu br., kiedy w Riva Trigoso rozpoczęto cięcie blach struktury fregaty.

Zgodnie z planem przebiega też realizacja francuskiego programu FREMM. Pierwszy z okrętów, Aquitaine, przekazano Marine Nationale (marynarce wojennej Francji) pod koniec 2012 (Aquitaine odebrana, 2012-11-27). Z kolei w ciągu kilku miesięcy powinny rozpocząć się próby morskie 2. z fregat, Normandie, której wodowanie odbyło się w październiku 2012 (Drugi francuski FREMM zwodowany, 2012-10-22). 

W czerwcu zakończono też kolejny etap prób morskich przyszłej marokańskiej FREMM, Mohammed VI (Próby marokańskiej FREMM, 2013-07-11). Przekazanie odbiorcy okrętu, budowanego we Francji, ma nastąpić pod koniec br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.