Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7,5 tys. komercyjnych bsl nad USA w 5 lat

Lotnictwo cywilne, 10 listopada 2013

Według przewidywań FAA, w USA za 5 lat będzie latać 7,5 tysiąca bezzałogowców komercyjnych. Przemysł z nimi związany może wygenerować w ciągu dekady przychody przekraczające 80 mld USD (250 mld zł).

Szef Federal Aviation Administration (FAA) Michael Huerta na konferencji w Waszyngtonie oszacował, że za 5 lat w przestrzeni powietrznej USA będzie latać 7,5 tysiąca komercyjnych bezzałogowców. W najbliższym czasie wspólne użytkowanie przestrzeni powietrznej z obiektami załogowymi będzie testowane w 6 ośrodkach, które są obecnie wybierane. W tej sprawie FAA współpracuje m.in. z Pentagonem, Departamentem Sprawiedliwości i Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Gdy na podstawie prób zostaną opracowane odpowiednie przepisy, na pewno nastąpi szybki wzrost liczby bsl, które będą realizować loty komercyjne. W pierwszym okresie będą one dotyczyć głównie patrolowania lasów i innych trudno dostępnych obszarów w walce z pożarami i innymi kataklizmami (Dania kupiła armeńskie bsl, 2013-10-08; Cywilny ScanEagle, 2013-09-13; Predator w walce z pożarami, 2013-08-30; Bsl archeologów nad Peru, 2013-08-25; Bsl przeciw komarom, 2013-08-18; Szanghaj zakazuje dostaw ciastek przez bsl, 2013-07-28).

Możliwość lotów cywilnych bsl bez poważniejszych ograniczeń budzi duże emocje w USA. Głównie ze względu na zagrożenie prywatności. Amerykanie boją się, że będą mogli być śledzeni, często we wrogich celach, przez różne organizacje i osoby prywatne, w tym przestępców (Zgoda na strzelanie do bsl?, 2013-07-20).

Huerta twierdzi, że zagrożenia są wyolbrzymiane. Obecnie w przestrzeni powietrznej USA w każdej chwili porusza się do 5 tys. samolotów i śmigłowców. Dziennie odbywa się 90 tysięcy operacji. Wprowadzenie bsl nie będzie więc zasadniczą zmianą.

Według Association for Unmanned Vehicle Systems, w ciągu najbliższej dekady przemysł związany z wytwarzaniem bsl wygeneruje przychody ponad 82 mld USD (257 mld zł). Zapewni pracę ponad 100 tys. pracownikom. Pod warunkiem, że FAA szybko ogłosi przepisy umożliwiające loty bsl we wspólnej z obiektami załogowymi przestrzeni powietrznej. Co może być trudne w świetle działań adwokatów reprezentujących organizacje przeciwne takiej możliwości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.