Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksykanie pacyfikują Michoacan

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 stycznia 2014

Ejército Mexicano (wojska lądowe Meksyku) wysłały dodatkowe oddziały żołnierzy do zachodniego stanu Michoacán, gdzie rozszerza się działalność grup paramilitarnych tworzonych przez lokalną ludność w celu ochrony przed kartelami narkotykowymi.

 Grupy paramilitarne tworzone przez ludność terenów dotkniętych aktywnością wszechmocnych karteli narkotykowych, to kolejny problem, z którym zmagać będą się teraz meksykańskie władze. Z jednej strony obawy budzi groźba ich zbytniej militaryzacji oraz przeorientowania z działań obronnych, na akcje ofensywne, wymierzone w ludność cywilną oraz wojska rządowe. Z drugiej, bardzo często działalność takich grup, wymierzona w konkretny kartel, finansowana jest przez konkurencyjne względem niego organizacje przestępcze / Zdjęcie: No Tired Mexico

Dodatkowe oddziały Ejército Mexicano wysłane do Michoacán to odpowiedź władz centralnych na ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na terenie tego zachodniego meksykańskiego stanu. Kontrolę nad częścią mniejszych miejscowości w Michoacán przejęli bowiem członkowie lokalnych grup paramilitarnych, Autodefensas.

Grupy tego typu zaczęły masowo pojawiać się na początku 2013. Stanowiły one odpowiedź lokalnej ludności na zbrodnie dokonywane przez członków wszechmocnych karteli narkotykowych (Raport w sprawie programu Merida, 2013-06-25). O ich antykartelowym charakterze świadczy chociażby fakt, że w ostatnich dniach Autodefensas przejęły kontrolę m.in. nad miastem Apatzingan, uważanym za bastion jednego z najgroźniejszych meksykańskich karteli, Caballeros Templarios (Templariusze). To właśnie to ugrupowanie stało za zamachem na życie wiceadmirała Armada de México (marynarki wojennej Meksyku), Carlosa Miguela Salazara, do którego doszło pod koniec lipca zeszłego roku (Zamach na wiceadmirała w Meksyku, 2013-07-30).

Templariuszy oskarża się też o atak na elektrownie węglowe, zasilające w energię elektryczną jeden z największych meksykańskich portów morskich, Lázaro Cárdenas. W celu ochrony infrastruktury portowej, kontrolę nad nią przejęło wojsko (Wojsko przejmuje kontrolę nad Lazaro Cardenas, 2013-11-05, Bsl chronią infrastrukturę energetyczną, 2013-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.