Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza na Yonaguni coraz bliżej

Strategia i polityka, 01 kwietnia 2014

Według japońskich mediów, ministerstwo obrony Japonii wykupiło już tereny na wyspie Yonaguni, na których zostanie założona baza wojskowa przeznaczona do monitorowania chińskiej aktywności wojskowej wokół spornych wysp Senkaku/Diaoyu.

Eksploatacja nowej bazy japońskich sił samoobrony ma kosztować 15 mln JPY (439,6 mln zł) rocznie / Zdjęcie: Brasil soberano

Według dostępnych informacji japoński resort obrony wykupił już tereny na wyspie Yonaguni, które zostaną przeznaczone pod budowę zapowiadanej od kilku lat bazy wojskowej. Kontyngent 100-150 żołnierzy będzie odpowiedzialny za ochronę i obsługę stacji radiolokacyjnej, której zadaniem będzie monitorowanie aktywności okrętów marynarki wojennej ChRL, mogących zagrozić suwerenności spornych wysp Senkaku/Diaoyu.

O Yonaguni głośno stało się w ostatnich tygodniach, gdy w jej pobliżu szły okręty ChRL, wykryte przez japoński morski samolot patrolowy P-3C Orion (Tokio oskarża Pekin o kolejną prowokację, 2014-03-12). Odpierając zarzuty o kolejną prowokację w związku z Senkaku/Diaoyu, Pekin argumentował, że przejście okrętów wokół wyspy związane było z ich powrotem do kraju z zakończonych ćwiczeń morskich.

Budowa bazy na Yonaguni ma rozpocząć się 19 kwietnia. Pierwsi żołnierze mają pojawić się na miejscu w przyszłym roku. Baza uzyska całkowitą zdolność operacyjną w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.