Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Największa liczba japońskich interwencji od 14 lat

Lotnictwo wojskowe, 10 października 2013

W ciągu ostatnich 3 miesięcy japońskie wojska lotnicze samoobrony interweniowały aż 193 razy w przypadkach naruszenia lub groźby naruszenia przestrzeni powietrznej państwa przez obce statki powietrzne.

Japońskie myśliwce wykonują starty alarmowe najczęściej w wyniku celowych działań chińskich i rosyjskich samolotów wojskowych. Co istotne, statki powietrzne tych państw często dopuszczają się prowokacji związanych z toczonymi przez Moskwę i Pekin z Tokio sporami politycznymi i/lub terytorialnymi / Zdjęcie: MO Japonii

Najnowsze zestawienie, opublikowane przez resort obrony Kraju Kwitnącej Wiśni obejmuje okres od lipca do września br. Według informacji przekazanych przez Tokio, w tym czasie podrywano japońskie myśliwce aż 193 razy, gdy statki powietrzne państw trzecich naruszyły lub zamierzały naruszyć przestrzeń powietrzną lub strefy identyfikacji obrony powietrznej Japonii.

Najwięcej tego typu interwencji zostało sprowokowanych przez Rosjan. Japońskie myśliwce startowały aż 105 razy, aby przechwycić rosyjskie statki powietrzne, głównie samoloty patrolowe Ił-20M, rzadziej zaś bombowce strategiczne Tu-95MS (Rosjanie znów prowokują, 2013-08-23, Kolejna rosyjska prowokacja, 2013-07-16).

80 interwencji zostało sprowokowanych przez ChRL, w tym myśliwce J-10 lub samoloty patrolowe Y-8. Strona chińska najprawdopodobniej zdecydowała się również na wysłanie w pobliże spornych wysp Senkaku/Diaoiu bezzałogowego statku latającego. Do próby jego przechwycenia przez parę dyżurną japońskich Mitsubishi F-2A doszło w pierwszej połowie września (Chiński bsl nad Senkaku?, 2013-09-10).

Warto zaznaczyć, że najnowsze zestawienie dotyczące interwencji par dyżurnych wojsk lotniczych Japonii jest najwyższe dla tego okresu od 14 lat. Co więcej, przewyższa ono również liczbę incydentów tego typu w porównaniu z okresem kwiecień-czerwiec br.

Wiosną strona japońska podrywała swe myśliwce zaledwie 115 razy. Większość incydentów, bo aż 69, zostało sprowokowanych przez ChRL. Zdecydowanie mniej prowokacji dopuścili się Rosjanie, których statki powietrzne zbliżały się do lub przekraczały przestrzeń powietrzną Japonii 31 razy.

Jeżeli liczba japońskich interwencji powietrznych w dalszym ciągu będzie rosnąć, to wraz z przypadającym na 31 marca 2014 końcem obecnego roku budżetowego może ona okazać się wyższa niż w ub.r. Od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 Tokio podrywało swe myśliwce aż 567 razy (Jeszcze więcej japońskich interwencji, 2013-04-18), co było wynikiem najwyższym od 22 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.