Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na brytyjskie patrolowce

Marynarka wojenna, 12 sierpnia 2014

Londyn zawarł z BAE Systems kontrakt w sprawie budowy nowych okrętów patrolowych dla Royal Navy. Nowe patrolowce Royal Navy mają rozwijać maksymalną prędkość 24 w. i dysponować zasięgiem 5500 Mm. Większa, w porównaniu z jednostkami typu River, powierzchnia pokładu lotniczego, ma umożliwiać operowanie z niego śmigłowca Merlin / Zdjęcie: BAE Systems

Dzisiaj konsorcjum BAE Systems poinformowało o otrzymaniu od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii kontraktu wartości 348 mln GBP (1,85 mld zł) na budowę 3 nowych okrętów patrolowych dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej). Jednostki o długości 90 m będą zbudowane w zakładach BAE Systems w Glasgow (Nowe patrolowce Royal Navy, 2013-11-07).

Nowe okręty będą większe, niż używane obecnie okręty patrolowe typu River. Ich załoga ma dysponować większą ilością miejsca. Zwiększona zostanie też przestrzeń magazynowa. Co najważniejsze, na pokładzie lotniczym będzie mógł bazować śmigłowiec wielozadaniowy Merlin (AW101).

Projekt nowych patrolowców dla Royal Navy został wykonany na bazie jednostek typu Amazonas i HTMS Krabi. Pierwsze z w/w jednostek zostały zbudowane przez Brytyjczyków dla marynarki wojennej Brazylii i przekazane użytkownikowi w latach 2012-2013 (Ostatni Amazonas w służbie, 2013-09-28). Okręty te spełniały kluczową rolę w ochronie zakończonych niedawno Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, patrolując wody przybrzeżne w rejonie Rio de Janeiro. Z kolei patrolowiec HTMS Krabi, znajdujący się w służbie marynarki wojennej Tajlandii, został zbudowany na licencji przez stocznię Bangkok Dock.

Nowe patrolowce Royal Navy będą używane do wsparcia działań antyterrorystycznych, antypirackich i zwalczania przemytu na wodach otaczających Wielką Brytanię, a także będą mogły wykonywać patrole oceaniczne. Produkcja pierwszego okrętu rozpocznie się w październiku. Brytyjski resort obrony zakłada, że zostanie on dostarczony użytkownikowi w 2017. Pozostałe trafią do Royal Navy w 2018.

Najprawdopodobniej nowe patrolowce zastąpią w służbie jednostki typu River: HMS Tyne, HMS Severn i HMS Mersey (BAE Systems rozpoczyna prace nad Riverami, 2014-01-22). Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie opublikowana w przyszłorocznym Strategicznym Przeglądzie Obrony i Bezpieczeństwa (SDSR).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.