Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Klewangi zgodnie z planem

Marynarka wojenna, 18 sierpnia 2014

Marynarka wojenna Indonezji wznowiła niedawno program budowy trimaranów patrolowych typu Klewang. W linii pojawią się co najmniej 4 takie jednostki.

Ze względu na przenoszone uzbrojenie, trimarany typu Klewang stanowią połączenie jednostek patrolowych i uderzeniowych okrętów rakietowych. W pierwszej kolejności będą używane do patrolowania rozległych akwenów indonezyjskiego morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej. Będą też stanowiły element systemu odstraszania sił zbrojnych Indonezji w związku z toczonymi w regionie sporami terytorialnymi / Zdjęcie: North Sea Boats

Dowódca Tentera Nasional Indonesia - Angkatan Laut (TNI-AL., marynarki wojennej Indonezji), admirał Marsetio, potwierdził niedawno wznowienie programu X3K, zmierzającego do budowy i wprowadzenia do służby co najmniej 4 trimaranów bojowych typu Klewang (Powrót do programu X3K, 2014-03-21). Całe przedsięwzięcie zawieszono na kilka lat w wyniku pożaru pierwszej z jednostek omawianego typu, KRI Klewang (625), do którego doszło pod koniec września 2012, kilka tygodni po wodowaniu (Spłonął indonezyjski X3K, 2012-10-01).

Odmiennie niż w przeszłości, głównym koordynatorem X3K nie będzie rodzime Lundin Industry Invest (nazwa handlowa to North Sea Boats) z siedzibą w Banyuwangi, na terenie jednej z największych wysp Indonezji – Jawie. Jego miejsce zastąpiła lokalna filia Saaba. Dotychczasowy konstruktor i producent trimaranów w dalszym ciągu pozostaje jednak zaangażowany w przedsięwzięcie. Na terenie jego stoczni powstaje pierwsza z nowych z jednostek typu Klewang, która powinna pojawić się w linii w 2016.

Włączając się w całe przedsięwzięcie w roli koordynatora, szwedzki producent nie tylko przejął odpowiedzialność za jego realizację, w tym terminowe dostawy kolejnych okrętów. Szwedzi dokonali też istotnych zmian w projekcie trimaranów, w tym wzmocnili i dodatkowo zmniejszyli skuteczną powierzchnię rozproszenia fal radarowych kadłuba, wykonanego z materiałów kompozytowych. Saab dostarczy też Indonezyjczykom (lub zintegruje) kompletne wyposażenie bojowe trimaranów, w tym pociski przeciwokrętowe RBS15 Mk3, 40-mm działa Bofors Mk4, trójwspółrzędne radiolokatory bliskiego zasięgu z anteną fazowaną pracujące w paśmie X Sea Giraffe 1X (osadzone na przebudowanym maszcie radarowym) oraz systemy zarządzania walką 9LV Mk4 i kierowania ogniem CEROS 200.

Oficjalnie Indonezyjczycy chcą zakupić i wprowadzić do służby 4 jednostki typu Klewang – do tej pory złożono zamówienie na dostawę pierwszej z nich. Przedstawiciele TNI-AL nie wykluczają jednak zwiększenia tej liczby do nawet 20 okrętów. Wszystkie miałyby znaleźć się w linii do 2024. Ostateczna wielkość floty trimaranów uzależniona będzie od warunków cenowych i offsetowych zaproponowanych przez producentów.

Wprowadzenie do służby tak dużej liczby jednostek typu Klewang wpisze się w plany modernizacji technicznej i rozbudowy ilościowej TNI-AL. W najbliższych latach Dżakarta zamierza pozyskać m.in. 3 nowe konwencjonalne okręty podwodne oparte na projekcie południowokoreańskich Chang Bogo (Kosztowne indonezyjskie przygotowania, 2014-02-19) oraz 2 fregaty projektu Sigma 10514 (Cięcie blach pod indonezyjską Sigmę, 2014-01-16). Niedawno mówiło się też o zainteresowaniu Indonezyjczyków zakupem rosyjskich konwencjonalnych OP typu Amur 1650 (Amur 1650 dla Indonezji?, 2014-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.