Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożar na pokładzie INS Sindhurakshak

Marynarka wojenna, 14 sierpnia 2013

Minionej nocy doszło do eksplozji na pokładzie indyjskiego konwencjonalnego OP typu Sindhughosh (proj. 877EKM.), INS Sindhurakshak (S 63).

Marynarka wojenna Indii ma na stanie 10 OP typu Sindhughosh (proj. 877EKM.). Program ich remontu i częściowej modernizacji miał pozwolić na dłuższe utrzymanie w linii, do czasu wprowadzenia do służby serii nowocześniejszych okrętów konwencjonalnych, wyposażonych m.in. w napęd diesel-elektryczny, niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) oraz zdolnych do przenoszenia nowoczesnych typów uzbrojenia, takich jak np. pociski manewrujące Brahmos / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenia doszło tuż po północy czasu miejscowego. Okręt znajdował się na terenie portu wojennego w Bombaju na wschodzie kraju. Z nieznanych, póki co, przyczyn na pokładzie OP doszło do eksplozji, która spowodowała następnie pożar. Jego ugaszenie zajęło 2 h wezwanym na miejsce zdarzenia zastępom straży pożarnej.

Informacje na temat stanu okrętu oraz ewentualnych ofiar wśród załogi nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo, że w wyniku eksplozji doszło do zatopienia sporej części INS Sindhurakshak. Na jego pokładzie miało znajdować się wówczas 18 marynarzy. Szczegóły akcji ratunkowej nie są podawane do publicznej wiadomości.

Przypomnijmy, że INS Sindhurakshak przechodził w ostatnim czasie remont i częściową modernizację na terenie rosyjskiej stoczni Zwiezdoczka na północy kraju (INS Sindhurakshak w Indiach, 2013-04-30, Testy INS Sindhurakshak, 2012-10-31). Wiązały się one z koniecznością wydłużenia resursu okrętu, który podobnie jak pozostałe jednostki typu Sindhughosh, ma w przyszłości zostać zastąpiony przez konstrukcje Project 75 i Project 75I.

Utrzymanie w linii starszych generacji OP, w tym także jednostek typu Shishumar (typ 209/1500), ma dla Indii teraz kluczowe znaczenie. Głównie ze względu na mocno wstępny etap realizacji programu P-75I (Przetarg na nowe indyjskie OP coraz bliżej, 2013-08-09) oraz wieloletnie opóźnienia we wdrażaniu do służby jednostek budowanych w ramach P-75 (Oficjalne opóźnienie Scorpene, 2013-07-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.