Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożar na pokładzie INS Sindhurakshak

Marynarka wojenna, 14 sierpnia 2013

Minionej nocy doszło do eksplozji na pokładzie indyjskiego konwencjonalnego OP typu Sindhughosh (proj. 877EKM.), INS Sindhurakshak (S 63).

Marynarka wojenna Indii ma na stanie 10 OP typu Sindhughosh (proj. 877EKM.). Program ich remontu i częściowej modernizacji miał pozwolić na dłuższe utrzymanie w linii, do czasu wprowadzenia do służby serii nowocześniejszych okrętów konwencjonalnych, wyposażonych m.in. w napęd diesel-elektryczny, niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) oraz zdolnych do przenoszenia nowoczesnych typów uzbrojenia, takich jak np. pociski manewrujące Brahmos / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenia doszło tuż po północy czasu miejscowego. Okręt znajdował się na terenie portu wojennego w Bombaju na wschodzie kraju. Z nieznanych, póki co, przyczyn na pokładzie OP doszło do eksplozji, która spowodowała następnie pożar. Jego ugaszenie zajęło 2 h wezwanym na miejsce zdarzenia zastępom straży pożarnej.

Informacje na temat stanu okrętu oraz ewentualnych ofiar wśród załogi nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo, że w wyniku eksplozji doszło do zatopienia sporej części INS Sindhurakshak. Na jego pokładzie miało znajdować się wówczas 18 marynarzy. Szczegóły akcji ratunkowej nie są podawane do publicznej wiadomości.

Przypomnijmy, że INS Sindhurakshak przechodził w ostatnim czasie remont i częściową modernizację na terenie rosyjskiej stoczni Zwiezdoczka na północy kraju (INS Sindhurakshak w Indiach, 2013-04-30, Testy INS Sindhurakshak, 2012-10-31). Wiązały się one z koniecznością wydłużenia resursu okrętu, który podobnie jak pozostałe jednostki typu Sindhughosh, ma w przyszłości zostać zastąpiony przez konstrukcje Project 75 i Project 75I.

Utrzymanie w linii starszych generacji OP, w tym także jednostek typu Shishumar (typ 209/1500), ma dla Indii teraz kluczowe znaczenie. Głównie ze względu na mocno wstępny etap realizacji programu P-75I (Przetarg na nowe indyjskie OP coraz bliżej, 2013-08-09) oraz wieloletnie opóźnienia we wdrażaniu do służby jednostek budowanych w ramach P-75 (Oficjalne opóźnienie Scorpene, 2013-07-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.