Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt uderza w Libii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 października 2014

Według zachodnich mediów, lotnictwo Egiptu prowadzi naloty na pozycje islamistów wokół Bengazi.

Oficjalnie, władze Egiptu zaprzeczają jakoby lotnictwo tego państwa prowadziło naloty na pozycje w Libii. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że w obawie przed rozszerzeniem się ofensywy islamistów na własne terytorium, Kair wspiera materiałowo i logistycznie walczące z nimi libijskie bojówki. U wybrzeży Libii stacjonować ma jeden z egipskich okrętów, koordynujący działania lotnictwa wojskowego / Zdjęcie: MO Egiptu

Zachodnie i lokalne media, powołując się na anonimowych przedstawicieli rządu Egiptu, informują że od kilku dni lotnictwo wojskowe tego państwa prowadzi naloty na pozycje islamistów wokół libijskiego miasta Bengazi, szturmowanego jednocześnie przez oddziały generała Chalify Haftara, byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Libii za rządów Muammara Kaddafiego. Oficjalne czynniki państwowe zaprzeczają jednak, aby Kair rozpoczął bombardowania Libii.

Według doniesień medialnych, kampania nalotów na cele w Libii rozpoczęła się przed kilkoma dniami. Szacuje się, że ataki mogą potrwać nawet pół roku, a liczba i charakter uderzeń na cele islamistów będą zależeć od postępów walk, prowadzonych przez uznawany międzynarodowo rząd i współpracujące z nimi umiarkowane milicje, z ekstremistami.

Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach świat obiegła informacja o nalotach na islamistów prowadzonych przez lotnictwo wojskowe ZEA. Co prawda Egipt nie włączał się wówczas bezpośrednio w działania zbrojne, jednak udostępniał sojusznikowi położone na zachodzie kraju lotniska, a także zapewniał wsparcie logistyczne i wywiadowcze. Działania te prowadzono bez początkowej wiedzy, a tym bardziej zgody, USA (Kolejne bombardowanie w Libii, 2014-09-16).

Samodzielne naloty Egipcjan na Libię mogło wymusić zaangażowanie lotnictwa wojskowego ZEA w kampanię bombardowań w Syrii i Iraku (Bojowy debiut Raptorów, 2014-09-23). Uderzenia w pobliżu Bengazi są też najprawdopodobniej elementem szerszej strategii zaangażowania wojskowego Kairu w Libii, podobnie jak szkolenie i dozbrajanie umiarkowanych libijskich milicji i sił podległych rządowi centralnemu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.