Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia oferuje Brytyjczykom P-1

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2015

Rząd w Tokio chce zaoferować W. Brytanii morskie samoloty patrolowe Kawasaki P-1.

Według nieoficjalnych doniesień Japonia oferuje Brytyjczykom morskie samoloty patrolowe P-1 / Zdjęcie: MO Japonii

Jak donosi agencja Reutera, Japonia zwróciła się do W. Brytanii z ofertą sprzedaży morskich samolotów patrolowych Kawasaki P-1. Po złomowaniu Nimrodów MRA4, Royal Navy wciąż pozostaje bez wyspecjalizowanych statków powietrznych, zdolnych do długotrwałego patrolowania akwenów (Najdroższy złom świata, 2011-01-28).

Propozycja wystosowana przez rząd w Tokio jest efektem niedawnego postanowienia rządu premiera Shinzo Abe o zezwoleniu na eksport japońskiego uzbrojenia. Oferta złożona Brytyjczykom jest pierwszą próbą wejścia na rynek europejski. Co ważne, nawet w przypadku niepowodzenia, będzie to sygnał dla innych potencjalnych kontrahentów, jak Kanada, Norwegia, czy Nowa Zelandia – twierdzą źródła zbliżone do japońskich sfer rządowych.

Według Reutera wartość transakcji może sięgnąć ok. 1 mld USD (3,65 mld USD). Teppei Kobayashi, rzecznik Kawasaki Heavy Industries odmówił komentarza w tej sprawie, zasłaniając się tajemnicą handlową i bezpieczeństwem kraju. Rozmowy pomiędzy Brytyjczykami i Japończykami mogą toczyć się też podczas przyszłotygodniowego forum w Londynie, zorganizowanego przez think-tanki z obydwu krajów.

Japonia postanowiła zakupić 20 P-1, w cenie jednostkowej ok. 20 mld jenów (610 mln zł), w ciągu następnych 5 lat. Jednak kłopoty z ich wyposażeniem sprawiły, że dostawy opóźniają się (Japońskie P-1 wkrótce wznowią loty, 2013-10-09).

Jak wiadomo, Londyn podejmie decyzję o następcach Nimrodów w br. Pod uwagę brane są bezzałogowce Triton (Nowi nabywcy Global Hawków?, 2014-08-21) lub samoloty P-8 Poseidon (Poseidon następcą Nimroda?, 2014-04-03). Obydwie konstrukcje pochodzą z USA, tak więc będą bardzo groźnymi konkurentami dla japońskiego P-1. Niewykluczone jest też, że o wszystkim zadecyduje Waszyngton, którego Japończycy i Brytyjczycy są bliskimi sojusznikami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.