Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Porozumienie Sikorsky’ego z WZL-1

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 12 marca 2015

Konsorcjum PZL Sp. z o.o. i Sikorsky Aircraft podpisało umowę z WZL-1, dotyczącą przyszłej współpracy handlowej, w przypadku zwycięstwa Black Hawka w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla SZ RP.

Porozumienie sygnowali (na zdjęciu od lewej): dyrektor handlowy WZL-1 S.A. Zbigniew Średziński, prezes WZL-1 S.A. Jan Piętowski, prezes Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. Janusz Zakręcki i wiceprezes Sikorsky Aircraft ds. sprzedaży na terenie Europy, Rosji i Azji Środkowej, Caroline Vandedrinck / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Konsorcjum Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. i Sikorsky Aircraft podpisało umowę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A., dotyczącą przyszłej współpracy handlowej, w przypadku zwycięstwa w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla SZ RP (Trzy oferty na śmigłowce dla SZ RP, 2014-12-30). Jak wiadomo, proponuje ono MON 2 wiropłaty – S-70i Black Hawk dla Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych oraz S-70B Seahawk dla Marynarki Wojennej.

Zawarte porozumienie o współpracy przewiduje utworzenie w WZL-1 S.A. w Łodzi i Dęblinie centrum obsługi śmigłowców S-70i i S-70B oraz służących do ich napędu silników. W przypadku zwycięstwa w przetargu PZL Mielec i Sikorsky zainwestują w WZL-1 ok. 200 mln USD (780 mln zł). Inwestycje będą obejmowały transfer technologii z zakresu modernizacji, napraw i obsług śmigłowców S-70i i S-70B, unowocześnienie parku maszynowego i oprzyrządowania, a także pakiet szkoleniowy i wsparcie zaopatrzeniowe w części zamienne oraz komponenty. Może to zaowocować w przyszłości możliwością wprowadzania poprawek i modernizacji ogólnoświatowej floty śmigłowców Black Hawk.

Prezes zarządu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. Janusz Zakręcki stwierdził, że w przypadku zwycięstwa w przetargu mielecka wytwórnia jest w stanie dostarczyć pierwsze śmigłowce po 12 miesiącach od podpisania kontraktu. W Polsce prowadzone byłyby prace końcowe i integracja S-70B. Dokładny zakres prac nie może zostać ujawniony, ponieważ przetarg wciąż trwa – dodał prezes Zakręcki.

Jak stwierdził prezes WZL-1 S.A. Jan Piętowski, czas niezbędny do całkowitego wdrożenia nowych technologii wynosi 3 lata. Proces będzie realizowany stopniowo. Jednak ze względu na terminy dostaw dla wojska zakłady muszą być gotowe do wykonywania pierwszych prac obsługowych znacznie wcześniej.

W przyszłości WZL-1 miałoby również szansę stać się regionalnym centrum obsługowym dla śmigłowców Sikorsky’ego użytkowanych przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wiadomo, wstępne zainteresowanie zakupem UH-60M wyraziła Słowacja (Słowacja zamawia UH-60M, 2015-02-20). Prezes Zakręcki nie ujawnił, czy wiropłaty te będą dostarczone przez zakłady w Mielcu, czy też wytwórnię w Stratford, zasłaniając się tajemnicą handlową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra