Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

S-300PMU dla Iranu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 listopada 2015

Ostateczny kontrakt na dostawę przeciwlotniczych Iranowi przewiduje sprzedaż 4 dywizjonów S-300PMU-2 Faworit. Mają one kosztować około miliarda dolarów.

Kompleks przeciwlotniczy S-300PMU-2 / Zdjęcie: forum.ge

O szczegółach transakcji dotyczącej sprzedaż Iranowi rosyjskich kompleksów przeciwlotniczych informuje Kommiersant. Okazuje się, że ostateczny kontrakt dotyczy 4 dywizjonów S-300PMU-2 Faworit. Informatorzy gazety podkreślają, że Irańczykom oferowano także inne możliwości, w tym nowsze kompleksy Antiej-2500 (Antieje-2500 dla Iranu, 2015-06-22). Uznali oni jednak, że S-300PMU-2 najlepiej spełniają ich potrzeby.

Wcześniej FR miała dostarczyć kompleksy S-300PMU-2 Syrii (FR wstrzymała dostawy do Syrii, 2013-08-31; Wstrzymane dostawy S-300 dla Syrii? , 2012-06-28). Na podstawie kontraktu z 2010 Damaszek otrzymał jednak tylko część stacji radiolokacyjnych. Dalszym dostawom przeszkodziła wojna domowa, która trwa do dziś. W kwietniu 2015 prezydent Władimir Putin ujawnił, że z realizacji kontraktu FR zrezygnowała pod naciskiem Tel Awiwu. Izrael obawiał się bowiem użycia przez Syrię kompleksu, który swym zasięgiem obejmuje jego całe terytorium.

Według Kommiersanta, wartość kontraktu na dostawy S-300PMU-2 Irakowi wynosi około miliard dolarów (3,92 mld zł). Dostawy mają rozpocząć się dopiero w połowie 2017. Jest to związane z koniecznością dostosowania kompleksów do szczegółowych wymagań odbiorcy.

Embargo na dostawy uzbrojenia do Iranu prezydent FR zniósł w kwietniu br. (Rosja dostarczy S-300 Iranowi, 2015-04-13). Było to konsekwencją zawarcia przez Teheran i mocarstwa atomowe porozumienia dotyczącego rezygnacji z rozwoju własnego programu jądrowego. Embargo obowiązywało od września 2010 na podstawie rezolucji ONZ. Sankcje nie obejmowały systemów przeciwlotniczych, jako uzbrojenia obronnego, ale FR zrezygnowała ze sprzedaży Iranowi kompleksów S-300 w ramach ocieplenia stosunków z USA.

Pierwotny kontrakt między FR a Iranem dotyczył sprzedaży pięciu dywizjonów S-300PMU-1. Zawarto go w 2007 (S-300 dla Iranu?, 2007-12-28). Wartość dostaw miała wynieść 800 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.