Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mi-17-1V BSF po remoncie

Przemysł lotniczy, Służby państwowe, 29 czerwca 2018

Wchodzące w skład holdingu Wiertalioty Rossii Nowosybirskie zakłady napraw samolotów (NARZ) przekazały indyjskiej Border Security Force (BSF, Straży Granicznej) 6 wyremontowanych śmigłowców transportowych Mi-17-1W. Wiropłaty zostały wcześniej wyprodukowane w zakładach w Kazaniu, a następnie przekazane BSF przez Bharatiya Vāyu Senā (wojska lotnicze) w ramach wsparcia operacji przeciwpartyzanckich i antyterrorystycznych.

Jeden z Mi-17-1W BSF wyremontowany w NARZ przed przekazaniem odbiorcy / Zdjęcie: Wiertalioty Rossii

Igor Czeczikow, zastępca dyrektora generalnego holdingu ds. usług, powiedział: NARP wykonują naprawy i przeglądy śmigłowców typu Mi-8/17 dla wielu użytkowników zagranicznych operatorów, jednak umowę z BSF zawarliśmy po raz pierwszy. Podczas odbioru delegacja klienta zapoznała się z wynikami przeprowadzonych działań i technologii stosowanych w przedsiębiorstwie. Zakład został wysoko oceniony przez indyjskich specjalistów wojskowych, a teraz omawiana jest dalsza współpraca – dodał Czeczikow.

Odebrane przez BDSF Mi-17-1W wkrótce zostaną przetransportowane do macierzystej bazy. Tam zostaną przeprowadzone ich loty kontrolne. Aleksiej Biełych, dyrektor zarządzający NARZ, podkreślił, że BSF jest niezależną jednostką wojskową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Indii i jest uważana za największą straż graniczną w świecie. Siły zbrojne tego kraju mają wiele śmigłowców Mila i kolosalne doświadczenie w ich intensywnej eksploatacji, dlatego wybór NARZ dowodzi wysokiej oceny jakości naszej pracy – dodał Biełych.

Lotnictwo BSF powstało w l. 1980. Poprzednio w jego wyposażeniu znajdowały się samoloty Beech King Air 200, Douglas DC-3 i HAL (BAe) 748 – dwa ostatnie typy zostały wycofane pod koniec lat 1990. Obecnie BSF ma także na stanie 5 Embraerów Legacy, z których jeden używany jest do transportu VIP-ów. W ostatniej dekadzie BSF starała się pozyskać także większe samoloty – w przeszłości sugerowano, że BVS mogą przekazać im jednego z Herculesów C-130J (Indie kupią dodatkowego Super Herculesa, 2016-08-19).

W lutym 2012 resort spraw wewnętrznych ogłosił plan pozyskania sześciu Mi-17W-5 dla BSF, w ramach zamówienia wynegocjowanego przez Ministerstwo Obrony dla BVS. Według niepotwierdzonych informacji 2 z nich są eksploatowane przez BSF (Indie odebrały ostatnie Mi-17W-5, 2016-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.