Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny test BrahMosa

Marynarka wojenna, 30 lipca 2012

Indie przeprowadziły kolejny test naddźwiękowego pocisku manewrującego BrahMos. W jego trakcie sprawdzono funkcjonowanie nowych podsystemów. Było to już 32. odpalenie pocisku tego typu.

BrahMos to efekt współpracy konstruktorów rosyjskich i indyjskich. Spółka produkująca pociski (BrahMos Aerospace) to joint venture indyjskiej DRDO i rosyjskiego NPO Maszinostrojenia. Trwają dostawy pocisków zamówionych przez indyjskie siły zbrojne. W przyszłości ma rozpocząć się produkcja dla odbiorców zagranicznych. Wśród potencjalnych nabywców BrahMosa wymienia się m.in. Brazylię, Chile, Kuwejt, RPA oraz ZEA / Zdjęcie: DRDO

BrahMosa wystrzelono 29 lipca o 10:30 z mobilnej wyrzutni na podwoziu kołowym. Test został przeprowadzony na Integrated Test Range w Chandipur w stanie Orissa. Ośrodek testowy należy do indyjskiej Defence Research and Development Organisation (DRDO) finansującej i nadzorującej program. Było to już 32. próbne odpalenie BrahMosa. W przeszłości pocisk testowano m.in. przy wykorzystaniu urządzeń zakłócających systemy naprowadzające (Udana próba BrahMosa, 2009-03-05), w atakowaniu celów z góry (BrahMos atakuje z góry, 2010-09-05), czy też w zwalczaniu lotniskowców (Kolejne testy BrahMosa, 2012-04-01)

W czasie wczorajszego testu sprawdzono funkcjonowanie nowych podsystemów pocisku, odpowiadających, m.in. za napęd, system naprowadzający oraz konstrukcję płatowca. Był to kolejny element programu rozwojowego BrahMosa, związany, m.in. z opracowywaniem wersji dla wojsk lotniczych (docelowo przenoszony przez myśliwce Su-30MKI, MAKS 2011: Super Su-30MKI, 2011-08-19) oraz okrętów podwodnych.

Do tej pory BrahMos znalazł się w wyposażeniu jedynie dwóch rodzajów indyjskich sił zbrojnych: marynarki wojennej i wojsk lądowych. W marcu br. do linii wszedł drugi pułk WL wyposażony w pociski tego typu (Drugi pułk BrahMosów, 2012-03-05). Jednostka stacjonuje na zachodzie Indii, w pobliżu granicy z Pakistanem. W chwili obecnej trwa szkolenie trzeciego pułku, który prawdopodobnie zostanie rozlokowany na północnym-wschodzie kraju (prowincja Arunachal Pradesz), blisko granicy w ChRL. Każdy z aktualnie aktywnych pułków dysponuje 5 mobilnymi wyrzutniami na podwoziach Tatra i ok. 65 pociskami oraz dwoma mobilnymi punktami dowodzenia

BrahMos Aerospace, producent pocisku, pracuje obecnie nad jego hiperdźwiękową odmianą (Rosja i Indie budują rakietę hiperdźwiękową, 2007-09-25). Ma on rozwijać prędkość Ma5-7 i być przenoszony, m.in. przez nowy wielozadaniowy myśliwiec T-50 (PAK FA) oraz jego indyjską odmianę FGFA (Brahmos II dla PAK FA, 2010-02-24). Jego próby mają rozpocząć się w 2013.

W przeszłości pojawił się też pomysł opracowania hipersonicznego bsl na podstawie konstrukcji BrahMosa (Bsl Brahmos?, 2011-06-13). Z koncepcją taką wyszedł były prezydent Indii, Abdul Kalam, wcześniej związany z DRDO, a potem indyjską agencją kosmiczną. Bsl miałby rozwijać prędkość ponad Ma5.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.