Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niespokojny Irak

Strategia i polityka, 30 sierpnia 2012

Poziom bezpieczeństwa wewnętrznego w Iraku jest coraz niższy. Dowodzą tego wydarzenia z ostatnich kilku dni.

Wczoraj w wyniku ataku grupy uzbrojonych rebeliantów zginął generał brygady Nadhim Tayeh, jeden z dowódców sił szybkiego reagowania policji w Bagdadzie. Jego auto zostało ostrzelane, gdy gen. był w drodze do pracy. Tego samego dnia w Kirkuku na północy w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego kraju zginęło 3 policjantów. Sześciu innych zostało rannych.

Środowe zamachy są kolejnymi z serii ataków na członków rządowych sił bezpieczeństwa, do jakich coraz częściej dochodzi w ostatnim czasie. Dzień wcześniej na terenie całego kraju zginęło co najmniej 6 żołnierzy. Tylko w samym sierpniu w wyniku zamachów śmierć poniosło 107 żołnierzy i policjantów (łącznie 270 osób uwzględniając ofiary cywilne).

Poziom bezpieczeństwa w Iraku, o ile w dalszym ciągu wyższy niż jeszcze kilka lat temu, w ostatnim czasie wyraźnie się obniża. Częściowo jest to efekt opuszczenia kraju przez wojska amerykańskie w grudniu 2011 (Wojska USA opuściły Irak, 2011-12-18). Duży wpływ na tą sytuację mogą mieć jednak też takie czynniki, jak niestabilność irackiego systemu politycznego czy wzrost aktywności bojowników islamskich, będący skutkiem ich zaangażowania w walki z reżimem Bashara al-Assada w sąsiedniej Syrii. Wielu ekspertów uważa także, że intensyfikacja działań irackich rebeliantów może być wynikiem większej niż wcześniej aktywności irańskich tajnych służb, chcących zwiększyć wpływy polityczne Teheranu w Bagdadzie.

Destabilizacja wewnętrzna Iraku budzi obawy ze strony USA. Poza Izraelem, Bagdad pozostaje głównym sojusznikiem Waszyngtonu w regionie. USA są też zaangażowane w odbudowe i modernizację irackich sił zbrojnych (Samodzielny Irak po 2024, 2011-11-01).

Sytuacja wewnętrzna w Iraku była jednym z tematów przewodnich zeszłotygodniowej wizyty Przewodniczącego Połączonego Kolegium Szefów Sztabów USA gen. Martina Dempseya, w czasie której rozmawiał on z premierem Nourim al-Malikim oraz głównodowodzącym irackimi siłami zbrojnymi, generałem Zebarim Babakirm.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.