Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35B odpala AMRAAM

Lotnictwo wojskowe, 29 marca 2013

Przeprowadzono pierwsze odpalenie ćwiczebnego pocisku AMRAAM z pokładu F-35B. Jest to pierwszy wariant Lightninga II, który brał udział w próbach trzech różnych typów uzbrojenia.BF-03 odpala ćwiczebny pocisk AIM-120 AMRAAM / Zdjęcie: US Navy

Nosicielem pocisku powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM był trzeci przedseryjny F-35B (BF-03), w wersji skróconego startu i pionowego lądowania, przeznaczonej dla lotnictwa US Marine Corps.

Za sterami samolotu zasiadał kmdr ppor. Michael Burks. Odpalenia dokonano 26 marca na poligonie nad wodami Oceanu Atlantyckiego w pobliżu bazy NAS Patuxent River.

Odpalony przez BF-03 ćwiczebny AMRAAM znajdował się wprawdzie w wewnętrznej komorze uzbrojeniowej, ale oprócz niego samolot przenosił także dwa pociski powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9 Sidewinder na pylonach podskrzydłowych.

Łączna masa uzbrojenia, jaką F-35 może przenosić w komorach i na belkach podskrzydłowych wynosi 8165 kg. Cztery pylony w komorach mają sumaryczną nośność 3629 kg. Należy jednak pamiętać, że podwieszenie uzbrojenia pod skrzydłami powoduje utratę własności stealth.

Dzięki odpaleniu AIM-120 F-35B stał się pierwszy wariantem Lightninga II, który brał udział w próbach trzech różnych typów uzbrojenia. Poprzednio przeprowadzono zrzuty bomb GBU-32 JDAM (Testy bojowe F-35, 2012-08-11) i GBU-12.

Wykonano także loty z zasobnikiem z pięciolufowym 25-mm karabinem napędowym GAU-12/A, którego kształt ma zapewnić zmniejszenie skutecznej powierzchni rozproszenia fal radarowych. F-35A (wersja klasycznego startu i lądowania) ma integralny czterolufowy karabin napędowy GAU-22/A, zabudowany na górnej powierzchni lewego wlotu powietrza do silnika.

W październiku ub. r. odbyły się próby uzbrojenia F-35A, w których użyto pierwszego samolotu przedseryjnego (AF-1). Najpierw wykonano zrzut bomby GBU-31 BLU-109 JDAM, a następnie odpalono ćwiczebny pocisk AIM-120 AMRAAM.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.