Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja wysyła więcej wojsk pod granicę z Syrią

Strategia i polityka, 13 maja 2013

Ankara zdecydowała się na wysłanie dodatkowych oddziałów wojskowych w pobliże miasta Reyhanli na południu kraju. Decyzja jest związana z sobotnimi zamachami terrorystycznymi w tej miejscowości.

Siła sobotnich eksplozji była tak duża, że zniszczyła część infrastruktury mieszkalnej w Reyhanli / Zdjęcie: LA Times

Turecka agencja prasowa Cihan nie precyzuje, o jakie oddziały chodzi. Wiadomo jednak, że wzmocnione zostały siły wojsk lądowych oraz lotniczych. Jest to już kolejny w ostatnim czasie przypadek dyslokacji dodatkowych jednostek w pobliże granicy z Syrią (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16).

Decyzja o wzmocnieniu jednostek stacjonujących w pobliżu Reyhanli jest pokłosiem sobotnich aktów terroru w tym mieście. W ich wyniku śmierć poniosło ponad 40 osób, a wiele więcej zostało rannych. O dokonanie zamachów Ankara oskarża władze centralne w Syrii. W jej ocenie sami zamachowcy pochodzili z Turcji. Mieli jednak silne powiązania z syryjskim wywiadem.

Powyższe oskarżenia są o tyle prawdopodobne, że Reyhanli traktowane jest przez syryjskich uchodźców wręcz jako brama wjazdowa do Turcji. Miasto stało się miejscem czasowej lub stałej dyslokacji wielu Syryjczyków uciekających z kraju przed skutkami ponad 2-letniej wojny domowej (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09). Z tego względu celem sobotnich zamachów mogli być sami imigranci. Alternatywnym tłumaczeniem jest próba uderzenia przez Damaszek w tureckie władze, które intensywnie angażują się w pomoc dla walczących z reżimem Baszara al-Asada powstańców.

Sobotnie zamachy były największym tego typu incydentem na terenie Turcji, do jakiego doszło w ciągu całego syryjskiego konfliktu. W przeszłości odnotowywano głównie sporadyczne przypadki ostrzału tureckiego terytorium ze strony Syrii, przez siły reżimowe lub islamistyczne ugrupowania rebelianckie. W ich wyniku NATO zdecydowało się rozmieścić na południu tego kraju 6 baterii systemu Patriot (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22).

Zdarzenie zostało zinterpretowane jako kolejny przykład rozprzestrzeniania się syryjskiej wojny domowej na terytoria państw sąsiednich (Izraelskie ataki na Syrię, 2013-05-05, Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.