Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Boeing z Lockheed Martinem w programie LRS-B

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 października 2013

Koncerny Boeing i Lockheed Martin powróciły do współpracy w programie budowy nowego bombowca dla US Air Force. Ich konkurentem jest Northrop Grumman.

Rysunek koncepcyjny nowego amerykańskiego bombowca stealth rozwijanego w programie Next Generation Bomber ujawniony w 2009 / Rysunek: Boeing

Boeing ujawnił, że będzie współpracował z Lockheed Martinem w projektowaniu nowego bombowca dalekiego zasięgu dla US Air Force (Long-Range Strike Bomber, LRS-B). Koncern z siedzibą główną w Chicago ma być liderem zespołu, a Lockheed Martin jego głównym partnerem. Ich konkurentem w rywalizacji o zdobycie zamówienia USAF jest Northrop Grumman – odpowiedzialny za stworzenie bombowca stealth B-2A (Boeing był jego ważnym poddostawcą, dostarczającym m.in. zewnętrzne części skrzydeł, tylną część kadłuba, podwozie główne, komorę uzbrojenia i system paliwowy).

Boeing i Lockheed Martin po raz pierwszy powołały zespół do uczestnictwa w programie, nazywanym wówczas Next-Generation Bomber (NGB), w 2008 (Do 100 bombowców po 500 mln USD, 2011-04-12; PW9000 dla nowego bombowca?, 2010-09-17; Bombowce Rosji i USA, 2010-03-02). Przewidywano wówczas dostawy pierwszych seryjnych maszyn w 2018. Drogi partnerów rozeszły się 2 lata później, po rezygnacji przez USAF z kontynuowania programu (Pentagon ogłosił projekt budżetu na 2010, 2009-04-07). Teraz znowu postanowili oni połączyć siły w programie LRS-B, uruchomionym na początku 2011.

USAF zamierzają zamówić 80-100 nowych bombowców stealth dalekiego zasięgu. Miałyby one osiągnąć zdolność operacyjną w połowie kolejnej dekady. Szefowie USAF chcą zminimalizować ryzyko programu i wykorzystać jak najwięcej komponentów sprawdzonych w innych konstrukcjach. Oczekiwaną cenę jednostkową samolotu szacuje się na nie więcej niż 550 mln USD. Ma on być częścią większego programu, obejmującego także konstrukcję bezzałogową i pocisk samosterujący dalekiego zasięgu.

Pierwsze kontrakty obejmują pięć obszarów – technologii, których opanowanie ma zmniejszyć ryzyko niepowodzenia projektów. W budżecie na rok podatkowy 2012 na LRS-B przewidziano 581 mln USD. Na lata 2013-2017 przewidziano wydanie kolejnych 6,3 mld USD, w tym 300 mln USD w bieżącym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.