Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wyślą żołnierzy do Jordanii

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 18 kwietnia 2013

Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, ogłosił zamiar wysłania 200-osobowego kontyngentu wojskowego do Jordanii. Decyzja jest związana z trwającą w sąsiedniej Syrii wojną domową.Wraz z ogłoszeniem decyzji o wysłaniu 200-osobowego kontyngentu wojskowego do Jordanii, Sekretarz Obrony USA – Chuck Hagel – wykluczył możliwość bezpośredniej interwencji wojskowej USA w Syrii w chwili obecnej. W zamian, Waszyngton zamierza kontynuować dotychczasową politykę wsparcia sił umiarkowanej opozycji, dostarczając im przede wszystkim środki żywnościowe i pomoc medyczną / Zdjęcie: US Army

Kontyngent składać ma się z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej (1st Armored Division) z Fort Bliss w Teksasie. Wśród wojskowych mają znaleźć się m.in. specjaliści od łączności oraz działań wywiadowczych. Ich zadaniem ma być wsparcie jordańskiej armii w zadaniu redukcji zagrożenia bezpieczeństwa państwa wynikającego z 2-letniej wojny domowej w sąsiedniej Syrii (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09, Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06).

Amerykańscy żołnierze mają koncentrować się przede wszystkim na doradztwie i szkoleniu sił bezpieczeństwa Jordanii, zajmujących się dozorowaniem jordańsko-syryjskiej granicy oraz wykrywaniu ewentualnych śladów użycia broni masowego rażenia przez wojska Baszara al-Asada.

Wysłany do Jordanii kontyngent będzie w dużej mierze powielał zadania realizowane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w tym państwie w ostatnich latach. Różnicą ma być unifikacja wojskowych pod względem ich podporządkowania operacyjnego. Wcześniejsze rotacje były zarówno mniejsze liczbowo, jak i złożone z wojskowych z różnych jednostek.

Powyższe plany wpisują się w szerszą strategię Waszyngtonu zmierzającą do wsparcia państw sąsiadujących z Syrią w związku z toczącą się na jej terenie wojną domową (Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan, 2013-03-25, Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14). Koncentruje się ona zarówno na wsparciu finansowym oraz szkoleniowym miejscowych sił bezpieczeństwa, jak i bezpośrednim zaangażowaniu własnych wojsk w regionie. Innym przykładem jest rozmieszczenie w ostatnich miesiącach 2 amerykańskich baterii systemu Patriot na południu Turcji (Patrioty w Turcji, 2013-01-07, Patrioty już w komplecie, 2013-01-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.