Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmiana warty w Turcji

Wojska lądowe, 03 czerwca 2014

Holenderski kontyngent wojskowy, obsługujący rozmieszczone w Turcji zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe Patriot, od kilku dni ma nowe dowództwo.

Holenderski kontyngent w Turcji liczy około 250 żołnierzy. Nowoprzybyli wojskowi pozostaną na miejscu przez najbliższe 4 miesiące / Zdjęcie: MO Holandii

Zmiana na czele holenderskiego kontyngentu nastąpiła w ostatnich dniach. Pułkownika Laurensa Jobsa zastąpił równy mu stopniem Olav Spanjersberg. Wraz z nim, w Turcji pojawiła się ponad 200-osobowa grupa żołnierzy, luzujących wojskowych stacjonujących na miejscu od początku br.

To już kolejna zmiana holenderskiego kontyngentu (Zmiana holenderskiego dowództwa w Turcji, 2013-05-28), rozmieszczonego w Turcji półtora roku temu w celu wzmocnienia obrony powietrznej Turcji przed zagrożeniem w postaci ostrzału rakietowego lub nalotu ze strony Syrii. Poza Holandią, za ochronę sojusznika odpowiadają również Niemcy i USA (Jest zgoda w sprawie Patriotów, 2013-11-19, Patrioty w Turcji, 2013-01-07).

Temat rozmieszczenia natowskich zestawów Patriot na południu Turcji stał się narzędziem nieformalnego nacisku USA na władze w Ankarze, przy okazji realizacji programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System). Jego celem jest wybór dostawcy systemów obrony powietrznej. Waszyngton oraz wiele państw europejskich krytykuje wstępną decyzję o zakupie zestawów HQ-9 (FD-2000, kopii rosyjskiego S-300) oferowanych przez chiński rządowy CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) (Turcja przedłuża negocjacje, 2014-05-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.