Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test podwodnego Brahmosa jeszcze w 2012?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 12 października 2012

Rosyjskie i indyjskie media informują, że spółka BrahMos Aerospace planuje przeprowadzenie pod koniec 2012 próbnego odpalenia naddźwiękowego pocisku manewrującego Brahmos w wersji dla okrętów podwodnych.

Makieta przedstawiająca okręt podwodny przenoszący pociski manewrujące Brahmos / Zdjęcie: Naval Open Source INTelligence

Scenariusz planowanego testu zakłada odpalenie tylko jednego pocisku. Nie wiadomo jeszcze, który z okrętów indyjskiej marynarki wojennej ma służyć jako platforma testowa. Informacje w tej kwestii mają zostać podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie.

Wynik planowanej próby może zadecydować o ewentualnym wprowadzeniu w przyszłości Brahmosów w wyposażenie indyjskich okrętów podwodnych.

Marynarka wojenna Indii dysponuje już morskimi wersjami pocisków, bazujących na okrętach nawodnych. W ostatnich dniach doszło do próbnego odpalenia jednego z nich, z pokładu fregaty proj. 1135.6 typu Talwar, INS Teg (Udany test Brahmosa, 2012-10-08). W przeszłości została też wprowadzona do służby lądowa odmiana pocisku. Obecnie prowadzone są badania nad jego wersją przeznaczoną dla wojsk lotniczych, która ma być przenoszona, m.in. przez myśliwce Su-30MKI (Indie kupią Su-30MKI, 2012-09-28, Lotniczy Brahmos już niebawem?, 2012-08-27).

BrahMos Aerospace, producent pocisku, pracuje też nad jego hiperdźwiękową odmianą (Rosja i Indie budują rakietę hiperdźwiękową, 2007-09-25). Ma on rozwijać prędkość Ma5-7 i być przenoszony, m.in. przez nowy wielozadaniowy myśliwiec T-50 (PAK FA) oraz jego indyjską odmianę FGFA (Brahmos II dla PAK FA, 2010-02-24). Jego próby mają rozpocząć się w 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra