Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja zainteresowana US-2

Lotnictwo wojskowe, 08 kwietnia 2015

Władze Indonezji rozpatrują możliwość zakupu nieokreślonej liczby japońskich samolotów-amfibii ShinMaywa US-2.

Indonezja może zakupić nieokreśloną liczbę japońskich samolotów-amfibii, ShinMaywa US-2 / Zdjęcie: MO Japonii

Minister obrony Indonezji, gen. Ryamizard Ryacudu potwierdził zainteresowanie ShinMaywa US-2 w specjalnym wywiadzie dla japońskiej agencji prasowej, Kyodo News. Dokładne zapotrzebowanie Dżakarty na samoloty-amfibie nie zostało dotąd określone. Wiadomo jednak, że Indonezyjczykom będzie zależało na przeniesieniu części produkcji nowych statków powietrznych do kraju.

O potrzebie zakupu samolotów-amfibii przez Indonezję mówi się od kilku lat. Miałyby one stanowić idealny środek do patrolowania rozległych akwenów będących pod kontrolą Dżakarty. Nowe statki powietrzne byłyby też używane m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz wsparcia marynarki wojennej i straży wybrzeża w zwalczaniu zjawiska przemytu kontrabandy oraz nielegalnej imigracji.

Co ciekawe, informacja o zainteresowaniu Dżakarty US-2 pojawiła się zaledwie kilka tygodni po wizycie prezydenta Indonezji, Joko Widodo w Japonii. Indonezyjski przywódca podpisał wówczas wspólnie z japońskim premierem, Shinzō Abe, specjalne porozumienie o współpracy wojskowej między obydwoma państwami. Jednym z jej elementów ma być realizacja wspólnych projektów zakupowych oraz wsparcie rozwoju przemysłów zbrojeniowych obu stron.

Mimo ocieplenia stosunków polityczno-wojskowych z Dżakartą, Tokio nie może być pewne kontraktu na US-2. Na uwagę zasługuje bowiem fakt, że część kierownictwa ministerstwa obrony Indonezji lobbuje za wyborem konkurencyjnej oferty w postaci rosyjskich samolotów-amfibii rodziny Be-200 (Rosja zamawia Be-200, 2013-05-27). Co ciekawe, pojedynczy Be-200CzS był używany podczas akcji poszukiwawczej szczątków samolotu A320 linii AirAsia (lot QZ8501), który spadł do Morza Jawajskiego po koniec ub.r. (Rosjanie w akcji poszukiwawczej na M. Jawajskim, 2015-01-04).

Warto przypomnieć, że od ponad roku o zakupie US-2 debatują też władze Indii. Według lokalnych mediów Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) mogłaby zakupić 15-18 japońskich samolotów-amfibii. Minister obrony, Manohar Parrikar, zwrócił się w ostatnich dniach do dowództwa BNS z prośbą o dokładne określenie zapotrzebowania na tego typu statki powietrzne oraz przedstawienie planów ich ewentualnej eksploatacji. W powszechnej ocenie, US-2 mogłyby stacjonować m.in. na archipelagu Andamanów i Nikobarów (Indie zainteresowane japońskim uzbrojeniem, 2014-06-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.