Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na US-2 dla Indii

Lotnictwo wojskowe, 29 stycznia 2014

Japonia wyraża zgodę na sprzedaż Indiom samolotów-amfibii US-2.

Sprzedaż Indiom japońskich samolotów-amfibii ShinMaywa US-2 stanowiłaby kolejny przykład zacieśniania się relacji polityczno-wojskowych New Delhi i Tokio. Naturalnie, czynnikiem napędzającym ten proces jest coraz agresywniejsza polityka regionalna ChRL / Zdjęcie: MO Japonii

Temat sprzedaży Indiom japońskich ShinMaywa US-2 został poruszony podczas niedawnej wizyty premiera Shinzō Abe w New Delhi. Rozmowy na temat możliwej transakcji prowadzono już jednak wcześniej, m.in. podczas roboczej wizyty w Indiach ministra obrony Japonii, Itsunori Onodery, do której doszło na początku br. (US-2 dla Indii, 2013-11-28).

Indie chciałyby zakupić 15 samolotów ShinMaywa US-2. Wartość potencjalnej transakcji szacowana jest na 1,6 mld USD (5 mld zł). Z punktu widzenia New Delhi, najdogodniejszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie zgody na produkcję samolotów w kraju. Trudno jednak oczekiwać, aby przy tak małym zamówieniu, Japonia zgodziła się na udostępnienie Indiom niezbędnych do tego technologii.

Co ciekawe, sprzedaż US-2, uchodzących za konstrukcje wojskowe, jest zakazana przez japońską konstytucję. Obie strony postarają się zapewne obejść kluczowy w tym przypadku artykuł 9. ustawy zasadniczej, decydując się na pozbawienie samolotów wybranych elementów wyposażenia, w tym np. układów identyfikacji swój-obcy (IFF).

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie Indii na japońskie technologie wojskowe nie kończy się na US-2. Podczas wspomnianego spotkania Abe z indyjskimi władzami, poruszano też temat ewentualnej sprzedaży okrętów patrolowych, używanych przez Kaijō Jieitai (Japońskie Morskie Siły Samoobrony) i Kaijō Hoan-chō (straż wybrzeża Japonii) (Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.