Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US-2 dla Indii

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 28 listopada 2013

New Delhi zamierza złożyć w najbliższym czasie zamówienie na japońskie samoloty-amfibie US-2.

Samoloty-amfibie ShinMaywa US-2 mają rozpiętość 33,15 m i długość 33,4 m. Napędzane 4 silnikami Rolls-Royce AE2100J, rozwijają prędkość 560 km/h, a ich zasięg wynosi 4500 - 4700 km. Maksymalna masa do startu to 47,7 t. Są w stanie zabrać na pokład do 20 pasażerów lub 11 par noszy, co pozwala na wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) na morzu / Zdjęcie: MO Japonii

Wstępne porozumienie o zakupie japońskich ShinMaywa US-2 ma zostać zawarte podczas zapowiedzianej na grudzień wizyty ministra obrony Japonii, Itsunori Onodery, w Indiach. O możliwości nabycia produkowanych przez ShinMaywa Industries samolotów-amfibii mówiło się już od dłuższego czasu.

Indie zamierzają zakupić co najmniej 15 US-2. Ich wprowadzenie do służby w ramach Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) ma pozwolić na podniesienie potencjału działań poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) tego rodzaju indyjskich sił zbrojnych.

Warto podkreślić, że ewentualny zakup przez Indie US-2, to nie tylko kwestia wzmocnienia potencjału działań SAR Bhāratīya Nau Senā. To także duży krok naprzód indyjsko-japońskiego nieformalnego sojuszu polityczno-wojskowego.

W ostatnich miesiącach można było dostrzec wyraźne zbliżanie się New Delhi i Tokio, co było wynikiem podobnej oceny zmian zachodzących na azjatyckiej scenie politycznej, zwłaszcza w przypadku rosnącego potencjału oraz ambicji politycznych ChRL (Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08, ChRL znów prowokuje, 2013-11-27).

Przykładem zacieśniania się relacji między Indiami a Japonią jest chociażby niedawna decyzja o intensyfikacji wojskowej współpracy szkoleniowej obu państw. Działanie to miałoby przejawiać się m.in. przez uruchomienie programu cyklicznych ćwiczeń morskich (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.