Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zainteresowane japońskim uzbrojeniem

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 10 czerwca 2014

W najbliższym czasie Indie podpiszą umowę na dostawy japońskich hydroplanów US-2i. W planach jest również ewentualny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Japońskie samoloty-amfibie US-2i będą używane w pierwszej kolejności do działań typu SAR. Przenoszone przez nie wyposażenie pokładowe, w tym zaawansowane technologicznie środki obserwacji i analizy otoczenia, mogą też być swobodnie użyte do zadań związanych np. z patrolowaniem danych akwenów. Z tego względu duża część samolotów ma stacjonować na terenie kontrolowanego przez marynarkę wojenną Indii Dowództwa Andamanów i Nikobarów, zlokalizowanego na wschodnich wodach Oceanu Indyjskiego

Indie od dawna zainteresowane są japońskimi samolotami-amfibiami ShinMaywa Industries US-2i. New Delhi chce kupić 15 tego typu statków powietrznych. Do zawarcia kontraktu mogłoby dojść już podczas zapowiedzianej na lipiec wizyty nowego premiera Indii, Narendry Modiego, w Japonii (Zgoda na US-2 dla Indii, 2014-01-29). Wiadomo, że US-2i zostaną pozbawione układów identyfikacji swój-obcy, co wymuszają zapisy japońskiej konstytucji, zabraniające eksportu wyposażenia typowo wojskowego.

Film reklamowy pokazujący możliwości hydroplanu ShinMaywa Industries US-2i / Film: ShinMaywa Industries Inc.
 

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 1,65 mld USD (4,9 mld zł). Nie wiadomo do końca, czy New Delhi zależy na samym zakupie japońskich wodnosamolotów, czy też przeniesieniu produkcji przynajmniej części z nich do kraju, na zasadzie transferu technologii. Według nieoficjalnych informacji rozważany jest wariant, w którym dwa US-2i zostałyby zmontowane w Japonii, a reszta już bezpośrednio w Indiach.

Takie rozwiązanie, choć teoretycznie korzystne dla indyjskiej gospodarki, wydaje się mało prawdopodobne, a z pewnością mocno ryzykowne. Mając na uwadze nienajlepsze doświadczenie w przeszczepianiu zagranicznych rozwiązań na własny grunt, czego najlepszym przykładem jest program Project 75 (P-75) zmierzający do budowy sześciu konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Scorpène (Indyjskie Scorpene bez torped, 2014-05-15), można podejrzewać, że nowe władze nie będą ryzykowały angażowania własnych przedsiębiorstw zbrojeniowych w realizację kolejnego skomplikowanego projektu zbrojeniowego.

Ewentualny zakup US-2i to być może dopiero początek indyjsko-japońskiej współpracy zbrojeniowej. Indie mają wyrażać też zainteresowanie nabyciem japońskich konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Sōryū, użytkowanych już przez Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Te same okręty oferowane są również Australii / Zdjęcia: MO Japonii

Nabierająca kształtów indyjsko-japońska współpraca zbrojeniowa nie ogranicza się jedynie do zakupu US-2i. New Delhi wyraża też zainteresowanie ewentualnym zakupem konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Sōryū, użytkowanych przez Japońskie Morskie Siły Samoobrony.

Japońskie jednostki mogłyby zostać zakupione w ramach przygotowywanego programu Project 75I (P-75I), którego celem jest nabycie kolejnych sześciu jednostek tej klasy (Wykonawcy P75I wybrani, 2013-12-23).  Sōryū stanowiłyby dużą konkurencję dla europejskich producentów, wśród których są: rosyjski Rosoboronexport (z okrętem typu Amur 1650), francuskie DCNS (zmodyfikowane Scorpène z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego, Air Independent Propulsion) oraz niemieckie HDW (typ 214).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.