Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpania szuka nowych wozów bojowych

Wojska lądowe, 15 maja 2015

Madryt rozesłał nowe zapytania ofertowe w sprawie zakupu serii nowych wozów bojowych 8x8.

Madryt powrócił do realizacji nowego programu zakupowego Ejército de Tierra, po latach opóźnień spowodowanych ograniczeniem wydatków obronnych. Nowe wozy bojowe zastąpią w linii wiekowe i coraz mniej sprawne URO VAMTAC 4x4 i BMR-M1 6x6. Faworytem przetargu będzie GDELS-SBS z ofertą w postaci Piranha III+ / Zdjęcie: GDELS-SBS

Władze w Madrycie rozesłały zapytania ofertowe (Request for Proposal) do producentów zainteresowanych udziałem w długo zapowiadanym przetargu na dostawę nowych wozów bojowych. Hiszpania chce zakupić co najmniej 300 pojazdów, które zastąpią w linii wiekowe, coraz mniej sprawne i odstające potencjałem operacyjnym od wymogów zmieniającego się pola walki URO VAMTAC 4x4 i BMR-M1 6x6.

Ejército de Tierra (wojska lądowe Hiszpanii) zakupią w pierwszej kolejności pojazdy w odmianie kto, wozu dowodzenia i rozpoznawczego. W przyszłości Hiszpanie mogą zamówić też wozy zabezpieczenia technicznego, ambulanse, pojazdy wsparcia ogniowego oraz samochody dla zespołów rozminowywania.

Faworytem zapowiadanego przetargu będą rodzime zakłady General Dynamics European Land Systems – Santa Bárbara Sistemas. Producent zaoferuje Hiszpanom zakup zmodyfikowanych wozów Piranha III+ 8x8, które zaprezentowano w 2014 w Paryżu (Eurosatory 2014: Modyfikacje GDELS, 2014-06-22). Pojazdy otrzymały dodatkowe panele opancerzenia i mocniejszą jednostkę napędową w postaci 520-konnego diesla Caterpillar C13.

Alternatywą może być Mowag Piranha V 8x8, wybrany już przez wojska lądowe Danii (GD komentuje wynik duńskiego przetargu, 2015-05-08). Pojazdy powstają w zakładach GDELS-Mowag GmbH. Konkurencją dla wozów GD będą najprawdopodobniej Nexter VBCI 8x8, Patria AMV 8x8 oraz ARTEC Boxer 8x8. Wszystkie konstrukcje rywalizowały, bez powodzenia, we wspomnianym przetargu w Danii.

Plan zakupu nowych wozów bojowych Ejército de Tierra ogłoszono już w 2009 (Hiszpanie chcą KTO). Kryzys finansowy, który mocno odbił się na budżecie obronnym Hiszpanii, zmusił władze centralne do odłożenia w czasie programu zakupowego (Co z hiszpańskim budżetem obronnym?, 2013-11-14). Do realizacji pomysłu wrócono dopiero podczas prac nad tegoroczną perspektywą budżetową resortu (Hiszpania zwiększa budżet obronny, 2014-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra