Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael odpowiada na niedawny ostrzał rakietowy

Wojska lądowe, 14 marca 2014

Dwie baterie systemu zwalczającego rakiety i pociski artyleryjskie, Iron Dome, zostały rozmieszczone w pobliżu Strefy Gazy. Ruch ten stanowi odpowiedź na niedawny ostrzał terytorium Izraela.

Rozmieszczane w pobliżu Beer Szewy i Aszdod baterie systemu Iron Dome ochronią te miejscowości przed ewentualnym kolejnym ostrzałem przy użyciu rakiet, pocisków artyleryjskich, czy granatów moździerzowych ze strony Strefy Gazy / Zdjęcie: MO Izraela

Po jednej baterii Iron Dome rozmieszczono w pobliżu Beer Szewa w centralnym Izraelu oraz Aszdod na północ od Strefy Gazy. Zestawy będą osłaniać te miejscowości przed ewentualnym kolejnym ostrzałem rakietowym lub artyleryjskim/moździerzowym. Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami na terytorium Izraela spadło co najmniej 50-60 (a niektóre źródła podają, że nawet 130) rakiet oraz granatów moździerzowych (Ostrzał rakietowy Izraela, 2014-03-13). Nikt nie odniósł większych obrażeń. Obyło się również bez ofiar śmiertelnych.

Niedawny incydent potwierdził potrzebę wprowadzania do służby kolejnych baterii Iron Dome, stanowiących główny środek ochrony zagrożonych ostrzałem skupisk ludzkich. Co ciekawe, w ostatnim czasie USA ogłosiły decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 429 mln USD (1,2 mld zł) na zakup nowych zestawów przeciwrakietowych / przeciw pociskom artyleryjskim/moździerzowym (Dodatkowe środki na Iron Dome, 2014-03-10).

Iron Dome stanowi jeden z elementów wielopoziomowego systemu obrony powietrznej Izraela. Poza nim, w przyszłości w służbie znajdą się o wiele bardziej zaawansowane David’s Sling (Druga próba David's Sling, 2013-11-20) i Arrow 3 (Produkcja Arrow 3 przed zakończeniem prób?, 2014-01-23). Niewykluczone, że ich uzupełnieniem będą rozwijane przez Rafael laserowe systemy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe (Laser Rafaela, 2014-02-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.