Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwajcaria kupuje Hermesy 900

Lotnictwo wojskowe, 08 września 2015

Rząd w Zurychu zaakceptował zakup bezzałogowców Hermes 900 dla sił zbrojnych.

Zdjęcie: Elbit Systems

Szwajcarski parlament zadecydował wczoraj o przyznaniu 250 mln CHF (971 mln zł) na zakup 6 bezzałogowych statków latających Hermes 900 (na zdjęciu, Hermesy 900 dla Szwajcarii, 2014-06-06), przeznaczonych dla sił zbrojnych tego kraju. Kwota uwzględnia także naziemne stacje kierowania, symulator i pakiet wsparcia logistycznego. Dostawcą sprzętu będzie izraelskie przedsiębiorstwo Elbit Systems. Konkurentem w przetargu był inny bsl z Izraela – IAI Heron 1 (Australia przedłużyła leasing Heronów, 2014-10-30).

Bezzałogowce zostaną dostarczone Szwajcarom w 2019. W porównaniu z Hermesami 900 używanymi obecnie mają być one wyposażone w silniki diesla, co zwiększy prędkość wznoszenia po starcie – kluczowe wymaganie stawiane przez Helwetów ze względu na ukształtowanie terenu w ich kraju. Nowe bsl zastąpią używane dotychczas ADS 95 Ranger, opracowane przez IAI Malat UAV Division oraz szwajcarskie Oerlikon Contraves AG i RUAG Aerospace. Co warte uwagi, szwajcarskie Hermesy nie będą przenosiły uzbrojenia.

Kilka dni temu Elbit poinformował o zdobyciu zamówienia, wartości 78 mln USD (ok. 296 mln zł), na dostawę wyposażenia obserwacyjnego, które ma być zabudowane w bsl Hermes 900. Jego odbiorcą będzie państwo z Europy, jednak według Izraelczyków nie będzie to Szwajcaria.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra