Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RAF wypożyczają bbsl od Amerykanów

Lotnictwo wojskowe, 11 lutego 2014

Londyn ujawnił, że brytyjscy lotnicy wypożyczają bojowe bezzałogowce od USAF (wojsk lotniczych Stanów Zjednocznych), używając przenoszonego przez nie uzbrojenia.

Dotychczas brytyjscy lotnicy wypożyczyli Reapery od USAF aż 271 razy. Powodem była niedostępność własnych bbsl tego typu / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Jak donosi portal dronewars, resort obrony W. Brytanii przyznał, że lotnicy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) wypożyczają bezzałogowe bojowe statki latające Reaper od swoich kolegów z US Air Force. Często ma też miejsce użycie przenoszonego przez nie uzbrojenia.

Więcej szczegółów na ten temat zawiera dokument przesłany przez resort obrony na zapytanie portalu dronewars. Można w nim przeczytać, że od października 2006 do 31 grudnia 2012 załogi brytyjskich bezzałogowców Reaper wykonały ok. 2150 misji wspierając działania w Afganistanie i Libii. Z liczby tej 271 zadań zrealizowano z użyciem amerykańskich MQ-9, ponieważ brytyjskie Reapery były niedostępne (nie wiadomo, z jakiej przyczyny). W ich trakcie personel RAF dokonał zrzutu uzbrojenia 39 razy.  

Dokument zawiera także dane dotyczące liczby pocisków powietrze-powierzchnia Hellfirei  227-kg bomb kierowanych laserowo GBU-12 użytych przez brytyjskie bbsl od maja 2008 do grudnia 2013. W 2008 bezzałogowce RAF odpaliły 16 Hellifre i zrzuciły 13 GBU-12. Rok później liczba pocisków wzrosła do 33, a ilość bomb pozostała niezmienna. W 2010 użyto 58 Hellfire i 15 GBU-12, a w 2011 – odpowiednio 100 i 11. Szczytem aktywności bbsl RAF był okres pomiędzy sierpniem a listopadem 2011, gdy rozchodowano aż 73 pociski i bomby. Następny rok był rokiem bez bomb – odpalono wówczas tylko 104 Hellfire. Dane za ub. r. są podobne – nie zrzucono żadnej GBU-12 i użyto 94 Hellfire. Łącznie we wspomnianym okresie użyto 457 pocisków i bomb (Reapery częściej atakują, 2013-09-08, Zdalne odpalenie uzbrojenia Reapera z terenu W. Brytanii, 2013-05-03).

Co ciekawe, oficjalnie Londyn twierdzi, że w wyniku ataków brytyjskich bbsl w Afganistanie zginęło tylko kilku cywilów. W marcu 2011, gdy Reaper RAF zaatakował dwa pojazdy na terenie prowincji Helmand, spowodowało to śmierć 4 osób i zranienie 2 kolejnych. Według oficjalnych danych w tym samym miesiącu użyto aż 10 Hellfire i 4 GBU-12 – nie wiadomo, ile podczas wspomnianej akcji. Później liczbę zrzucanych bomb stopniowo zmniejszano aż do zera.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.